GeForce RTX 50 - nowe przecieki na temat flagowca nowej generacji, w tym podsystemu pamięci

GeForce RTX 50 - nowe przecieki na temat flagowca nowej generacji, w tym podsystemu pamięci

Co prawda obecnie czekamy na odświeżenie kart GeFroce RTX 40 od NVIDII w postaci modeli SUPER, ale według Kopite7kimi flagowiec nowej generacji może zadebiutować w już przyszłym roku. Przy okazji informator postanowił podzielić się z nami nowymi informacjami na jego temat. 

Oczekuje się, że nadchodząca seria GeForce RTX 50, która bazować ma na architekturze Blackwell, zachowa podobną konstrukcję coolera do obecnej generacji Ada Lovelace. Ponadto przecieki sugerują, że NVIDIA zamierza sięgnąć po pamięć GDDR7 w swoich kolejnych seriach, co powinno przełożyć się na wzrost przepustowości w nowych gamingowych GPU od Zielonych. 

Początkowo podawano, że ​​flagowe GPU Blackwell będzie korzystać z 512-bitowej magistrali, ale najnowsze przecieki wskazują na zdecydowanie węższą 384-bitową szynę.

Kopite7kimi stwierdził, że wcześniejsze doniesienia na temat szerokości magistrali pamięci procesora graficznego GB202 są już nieaktualne. Oczekuje się, że to GPU będzie flagowym układem graficznym do gamingowych kart GeForce w ramach nadchodzącej serii. Początkowo podawano, że ​​procesor graficzny będzie korzystał z 512-bitowej magistrali, ale najnowsze przecieki wskazują na zdecydowanie węższą 384-bitową szynę. NVIDIA stosuje taką magistralę w swoich flagowcach od dłuższego czasu i najwyraźniej nie zamierza tego zmieniać w ramach kart RTX 50. 

Według wcześniej ujawnionych informacji, GPU NVIDIA GB202 będzie zawierało konfigurację 192 SM (Streaming Multiprocessor), co daje potencjalną maksymalną konfigurację 24567 rdzeni CUDA, pod warunkiem, że nie zostaną wprowadzone żadne znaczące modyfikacje w architekturze GPU. To oczywiście konfiguracja GPU, a nie specyfikacja flagowego modelu, gdzie producent może przyciąć liczbę rdzeni. Przykładowo, obecny flagowy model GeForce RTX 4090 również nie wykorzystuje pełnego procesora graficznego AD102. Nawet po ponad roku od premiery NVIDIA nie widzi potrzeby stosowania jeszcze mocniejszego modelu, który wykorzystywałby pełną konfigurację tego GPU. Takową otrzymać możemy jednak w modelach dla stacji roboczych z serii RTX ADA.

Zastosowanie pamięci GDDR7 spowoduje znaczny wzrost przepustowości. Z najnowszego harmonogramu Microna, firmy współpracującej z NVIDIA nad pamięciami GDDR5X i GDDR6X, wynika, że ​​ konsumencka pamięć GDDR7 osiągnie do końca roku 32 Gb/s. W porównaniu do RTX 4090, który wykorzystuje pamięć GDDR6X o prędkości 21 Gb/s, potencjalny układ GB202 o szybkości 32 Gb/s mógłby osiągnąć przepustowość 1,5 TB/s, co stanowi wzrost o 50%. Oczekuje się jednak, że w chwili premiery pamięć GDDR7 będzie korzystała z niższych częstotliwości.

Nie wiemy jeszcze, kiedy karty graficzne Blackwell RTX 50 trafią na rynek, ale biorąc pod uwagę, że na początku 2024 roku spodziewamy się modeli SUPER, to zapewne na nową generację poczekamy przynajmniej do drugiej połowy 2024 roku. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce RTX 50 - nowe przecieki na temat flagowca nowej generacji, w tym podsystemu pamięci

 0