Gigabyte: Nowa generacja grafik wymagać będzie 16-pinowego złącza zasilania lub adaptera z 3x 8-pin

Gigabyte: Nowa generacja grafik wymagać będzie 16-pinowego złącza zasilania lub adaptera z 3x 8-pin

Pod koniec zeszłego roku pojawiły się pierwsze informacje na temat nowych złączy zasilania PCIe Gen5, które wykorzystywane mają być przez nowe karty graficzne, takie jak GeForce RTX 3090 Ti. Zaczynają się one już pojawiać w zapowiadanych zasilaczach, choć trudno nie odnieść wrażenia, że występuje pewne zamieszanie w kwestii ich nazewnictwa. 

Kabel zasilający PCIe Gen5, określany także jako 12VHPWR lub po prostu 16-pinowy kabel zasilający, to nowy standard, który zastąpi istniejące 8-pinowe kable zasilające dostarczające 150 W, pojedynczym kablem zapewniającym do 600 W. Aby zachować zgodność ze specyfikacją 600 W, kabel musi mieć 12 przewodów dla prądu i 4 ścieżki danych dla sygnału, które gwarantują, że połączenie zostało nawiązane, a karta faktycznie wymaga ponad 450 W mocy. W przypadku braku tych dodatkowych czterech ścieżek zasilacz dostarczy tylko do 450 W mocy (lub mniej w zależności od zapotrzebowania sprzętu).

Gigabyte tak naprawdę po raz pierwszy słyszymy o potrójnym adapterze 8-pin do 16-pin.

Gigabyte: Nowa generacja grafik wymagać będzie 16-pinowego złącza zasilania lub adaptera z 3x 8-pin

Według Gigabyte'a, karty graficzne nowej generacji PCIe Gen5 będą zasilane za pomocą jednego 16-pinowego kabla zasilającego lub trzech przejściówek 8-pin na jeden 16-pinowy kabel:

Zasilacz UD1000GM PCIE 5.0 obsługuje karty graficzne PCIe Gen 5.0 i jest w stanie zapewnić rosnącą moc wymaganą przez karty graficzne z najwyższej półki. Tradycyjne zasilacze wymagają trzech 8-pinowych przejściówek do 16 pinów, aby obsłużyć najnowsze karty graficzne PCIe Gen 5.0. Nowy zasilacz UD1000GM PCIE 5.0 potrzebuje tylko jednego 16-pinowego kabla do bezpośredniego zasilania kart graficznych PCIe Gen 5.0. Co więcej, 16-pinowy kabel PCIe Gen 5.0 zapewnia do 600 watów mocy dla karty graficznej, ale także upraszcza liczbę kabli, znacznie zmniejszając bałagan, ułatwiając instalację karty graficznej i pomaga w przepływie powietrza w obudowie. Ponadto UD1000GM PCIE 5.0 zapewnia również cztery 8-pinowe złącza PCIe dla kart graficznych, dzięki czemu może jednocześnie zaspokoić potrzeby obecnych lub nowej generacji wysokiej klasy kart graficznych 

— Gigabyte PR

W tym komunikacie Gigabyte tak naprawdę po raz pierwszy słyszymy o potrójnym adapterze 8-pin do 16-pin. Nie jest jasne, czy Gigabyte odnosi się do kabla 12+0-pinowego, czy do rzeczywistego kabla 16-pinowego. Ten ostatni musi mieć podłączone sygnały danych, aby być zgodnym ze specyfikacją 600 W, w przeciwnym razie dostarczy tylko 450 W mocy.

Oficjalna specyfikacja zasilania PCI-SIG PCIe Gen5 nie jest jeszcze dostępna, dlatego nie jest jasne, jak bardzo różni się kabel PCIe Gen5 „12+0-pin” od 12-pinowego złącza NVIDII. Wiemy, że są one ze sobą kompatybilne, ale Zieloni nigdy nie potwierdzili, ile mocy może dostarczyć ten kabel. Karty GeForce RTX 30 Founders Edition wyposażone w 12-pinowe złącze wykorzystują przejściówkę 2×8-pin na 1x-12-pin, teoretycznie dostarczając tylko do 300 W mocy. Natomiast 12-pinowe złącze i kabel w zasilaczach ASUS Thor zapewniają oficjalnie moc do 450 W. Ze względu na to rozróżnienie należy założyć, że nie są one identyczne.

Sytuacja powinna się rozjaśnić, gdy na rynku pojawią się karty GeForce RTX 3090 Ti i zasilacze PCIe Gen5. Mamy nadzieję, że nastąpi to w najbliższych tygodniach. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Gigabyte: Nowa generacja grafik wymagać będzie 16-pinowego złącza zasilania lub adaptera z 3x 8-pin

 0