Gigabyte również dodał profil Intel Baseline. Spadek wydajności jest całkiem spory

Gigabyte również dodał profil Intel Baseline. Spadek wydajności jest całkiem spory

Problemy ze stabilnością procesorów 13. i 14. generacji Intela skłaniają producentów płyt głównych do wypuszczania aktualizacji BIOS zawierających nową funkcję o nazwie Intel Baseline. Niestety jej włączenie skutkuje obniżeniem wydajności CPU.

Gigabyte również udostępnia aktualizację BIOS wprowadzającą Intel Baseline

Intel Baseline to całkiem nowa "rzecz", której wprowadzenie było spowodowane kłopotami ze stabilnością procesorów 13. i 14. generacji. Za możliwą przyczynę występowania problemów, takich jak błąd "out-of-video-memory", uznaje się zmienione ustawienia mocy CPU w BIOS-ach płyt głównych. I właśnie tutaj pomóc ma profil Intel Baseline.

Teraz do producentów płyt udostępniających aktualizacje BIOS z Intel Baseline dołączył również Gigabyte.

Kilka dni temu pisaliśmy o wprowadzeniu tej nowości przez ASUSa. Teraz do producentów płyt udostępniających aktualizacje BIOS z Intel Baseline dołączył również Gigabyte. Firma poinformowała na swojej stronie, że aktualizacja BIOS wprowadzająca ten profil jest obecnie w fazie beta i została udostępniona dla płyt głównych na chipsetach Z790 i B760. Gigabyte wytłumaczył dodatkowo, że zgodnie z informacjami od firmy Intel, ustawienia powodujące duże zużycie energii mogą być przyczyną niestabilnej pracy komputerów z procesorami 13. oraz 14. generacji.

Włączenie Intel Baseline wiąże się ze spadkiem wydajności

Profil Intel Baseline można odnaleźć w najnowszym BIOS Gigabyte'a jako jedną z opcji, która wyświetli się po przejściu do zakładki "Advanced CPU Settings" i wybraniu "Turbo Power Limits". Jak informuje sam Gigabyte, nie powinno dziwić to, że po włączeniu Intel Baseline wydajność CPU będzie ograniczona z uwagi na zmiany w ustawieniach dotyczących mocy. To o ile gorsze będą osiągi zależy od konkretnego zadania.

Według Uniko's Hardware po włączeniu profilu Intel Baseline na płycie Z790 AORUS Taychon z procesorem Core i9-13900KF (próbka kwalifikacyjna) wydajność spada dość zauważalnie. W Cyberpunku 2077 średnia ilość klatek na sekundę zmalała o około 10%. W Red Dead Redemption zmianę liczby średnich FPS odnotowano tylko przy rozdzielczościach 1080p i 1440p. Wynosiła ona ok. 5% na niekorzyść profilu Intel Baseline.

Intel Baseline - Cinebench R23

Źródło: Uniko's Hardware

 

Znacznie bardziej drastyczne różnice pokazał Cinebench R23. O ile liczba punktów w teście pojedynczego rdzenia była praktycznie taka sama, o tyle w przypadku testu wielordzeniowego wynik zmniejszył się z 40021 punktów (przed włączeniu Intel Baseline) do 28811 punktów (po włączeniu). Wciąż pozostaje jednak pytanie o to czy świeżo wprowadzony profil ustawień faktycznie wyeliminuje problemy ze stabilności lub chociaż większość z nich. O tym zapewne dowiemy się już od użytkowników.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Gigabyte również dodał profil Intel Baseline. Spadek wydajności jest całkiem spory

 0