Lepsza stabilność kosztem wydajności. ASUS dodaje profil Intel Baseline.

Lepsza stabilność kosztem wydajności. ASUS dodaje profil Intel Baseline.

ASUS widocznie stara się odpowiedzieć na zgłaszane przez użytkowników problemy ze stabilnym działaniem 13. i 14. generacji procesorów Intela. Firma wypuściła specjalną aktualizację BIOS (via VideoCardz).

ASUS wydał specjalną aktualizację BIOS

Jak już wiemy, użytkownicy procesorów 13. oraz 14. generacji Intela skarżą się w sieci na problemy ze stabilnością. O kłopotach objawiających się chociażby komunikatem "out-of-video memory" informowała nawet jakiś czas temu NVIDIA.

Zdaje się, że problemy ze stabilnością CPU Intela przynajmniej po części mogą mieć swoje źródło w ustawieniach narzucanych przez oprogramowanie dla płyt głównych.

Opis aktualizacji BIOS

Źródło: ASUS

 

Zdaje się, że problemy ze stabilnością CPU Intela przynajmniej po części mogą mieć swoje źródło w ustawieniach narzucanych przez oprogramowanie dla płyt głównych. Konkretniej chodzi tutaj o pozwalanie procesorom na pracę z innymi parametrami niż te fabryczne. I tutaj pomóc ma nowa opcja wydana przez ASUSa. Nazwano ją "Intel Baseline Profile" i udostępniono w ramach aktualizacji BIOS dla płyty głównej ROG Maximus Z790 Hero.

Zadaniem profilu Intel Baseline jest pozwolenie użytkownikom na powrócenie do domyślnych ustawień Intela, obniżenie limitów mocy oraz poprawienie tym samym stabilności w niektórych grach komputerowych. Przy okazji zaktualizowany zostanie także Intel ME do wersji 16.1.30.2307.

Co zmienia Intel Baseline Profile i jak wpływa na wydajność?

Jeśli chodzi o konkretne zmiany, to profil Intel Baseline wpływa między innymi sposób działania ASUS MultiCore Enhancement. Zamiast opcji Auto, funkcja ta zostanie wyłączona, tak aby egzekwować wszelkie ograniczenia. Idąc dalej, zmieniona zostanie także funkcja SVID Behavior, która będzie używać opcji Intel fail-safe. Włączone zostaną też opcje IA CEP oraz SA CEP, natomiast IA TDC Current Limit zostanie przestawiony z trybu automatycznego na domyślne ustawienie Intela.

Niestety wraz z wprowadzeniem zmian pogorszyć ma się wydajność topowych modeli CPU. W przypadku Intel Core i9-14900KS odnotowany został spadek wydajności wielordzeniowej wynoszący nieco ponad 12%. Test przeprowadzono z wykorzystaniem Cinebench R23.

Intel Core i9-14900KS przed i po włączeniu Intel Baseline Profile

Źródło: HXL/VideoCardz

 

Podsumowując, wydanie przez ASUSa aktualizacji z Intel Base Profile to z pewnością jakaś forma reakcji na kłopoty ze stabilnością CPU 13. i 14. generacji. Niemniej jednak to wciąż tylko jeden producent płyt głównych. Na dodatek, żeby stabilność uległa poprawie użytkownik musi taki BIOS pobrać, a następnie uruchomić nowy profil. Wciąż czekamy zatem na ruch ze strony Intela.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Lepsza stabilność kosztem wydajności. ASUS dodaje profil Intel Baseline.

 0