Gigabyte zapowiedział SSD PCIe 4.0 o prędkości 15000 MB/s i pojemności 8 TB

Gigabyte zapowiedział SSD PCIe 4.0 o prędkości 15000 MB/s i pojemności 8 TB

Computex 2019 przyniósł nie tylko zapowiedzi nowych procesorów Intela i AMD, ale i przełom w zakresie dysków SSD, a to za sprawą pierwszych dysków bazujących na interfejsie PCIe 4.0, który trafi do segmentu konsumenckiego wraz z platformą AMD X570 dedykowaną nowym Ryzenom. Firma Gigabyte postanowiła skorzystać z tej okazji i zaprezentowała nie tylko najpojemniejszy na świecie, ale i najszybszy dysk SSD PCIe 4.0 - Aorus AIC. Ten przyjął formę karty rozszerzeń i oferować może nawet 8 TB przestrzeni dyskowej, więc nie będziemy musieli więcej się martwić o miejsce na kolejne gry z biblioteki Steam. Co jednak najistotniejsze w tym przypadku, osiągane przez niego prędkości odczytu i zapisu danych to bagatela odpowiednio 15000 MB/s oraz 15200 MB/s, tak więc mówimy o całkowitej deklasacji nie tylko dostępnych obecnie na rynku rozwiązań, ale także nośników SSD PCIe 4.0 w formacie M.2, które zostały dotychczas zaprezentowane choćby przez Corsair, ADATA czy nawet Gigabyte, gdyż ich prędkości oscylują maksymalnie w granicach 5000 MB/s.

Osiągane przez Aorus AIC prędkości odczytu i zapisu danych to bagatela odpowiednio 15000 MB/s oraz 15200 MB/s.

Warto jednak od razu zaznaczyć, że aby osiągnąć taki wynik, Gigabyte nie tylko zastosowało kartę rozszerzeń w stylu GPU, która wykorzystuje cały slot 16x i posiada aluminiową obudowę, podkładki termoprzewodzące i wentylator typu blower (turbina), które zapewniają utrzymywanie temperatur w rozsądnych graniach, ale tak naprawdę cztery dyski SSD M.2 PCIe 4.0 o pojemności 2 TB w konfiguracji RAID 0. Kluczową rolę odgrywa tu również platforma X570, właśnie zapowiedziana przez AMD, która po raz pierwszy wprowadza interfejs PCIe 4.0 w segmencie konsumenckim. Nowy standard pozwala praktycznie na podwojenie przepustowości PCIe 3.0, którego limit zamyka się w okolicach 4 GB/s, natomiast w przypadku jego następcy jest to już 8 GB/s (choć pierwsze pojedyncze dyski SSD, które korzystają z tej technologii, mają jeszcze daleką drogę do wykorzystania pełnego potencjału nowego interfejsu).

Dyskusyjna jest tu w ogóle kwestia, czy Aorus AIC, czyli sprzęt składający się z kilku mniejszych SSD, w ogóle powinien być uznawany za pojedynczy nośnik danych, ale tego typu praktyki marketingowe są akurat normą w naszej branży, czego przykładem jest choćby NVIDIA chwaląca się „największym na świecie GPU”, które w gruncie rzeczy składa się z wielu mniejszych układów graficznych połączonych ze sobą przełącznikami i interkonektorami. Na konferencji Gigabyte pojawił się nawet CEO Phison (K.S Pau), który ujawnił, że dyski wewnątrz Aorus AIC wykorzystują kontroler Phison PS5016-E16, a ich prędkości odczytu i zapisu to odpowiednio 5000 MB/s i 4400 MB/s. Pau zapowiedział jednak nowy kontroler, który wkrótce pozwolić ma na dyski o prędkościach 6500 MB/s (ten zadebiutuje w pierwszym kwartale przyszłego roku). Gigabyte jeszcze nie ujawniło ceny tego potwora, ale już sam fakt, że otrzymujemy aż 8 TB pamięci na dane sprawia, że cena na pewno będzie bardzo wysoka. Tym bardziej, że tajwański producent celuje z tym nośnikiem w twórców treści i profesjonalistów, którzy przeważnie są w stanie wydać więcej na produkt wysokiej jakości.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Gigabyte zapowiedział SSD PCIe 4.0 o prędkości 15000 MB/s i pojemności 8 TB

 0