GlobalFoundries może zostać wykupione przez Samsunga lub SK Hynix

GlobalFoundries może zostać wykupione przez Samsunga lub SK Hynix

Kiedy w ubiegłym roku GlobalFoundries ujawniło, że rezygnuje z prac nad 7 nm litografią, wiadomo było, że w firmie nie dzieje się najlepiej, co zdają się tylko potwierdzać najnowsze doniesienia z obozu przedsiębiorstwa. Wynika z nich, że ten szukać ma kupca, który zdecyduje się na wykupienie całości firmy. Jeśli informacje te są prawdziwe, oznaczają duże przetasowanie w sektorze układów scalonych, ponieważ GlobalFoundries jest obecnie trzecim największym producentem na tym rynku, ustępując jedynie Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) i Samsung Electonics (Intel ogranicza się jedynie do wytwarzania chipów na własne potrzeby i nie świadczy usług innym firmom) i kontroluje 8,4% jego udziałów. Warto nadmienić, że tylko w ubiegłym miesiącu GlobalFoundries sprzedało firmie Vanguard International Semiconductor swoją fabrykę Fab 3E w Tampines w Singapurze (ta produkowała 35 tys. 200-mm wafli krzemowych miesięcznie) za kwotę 236 mln USD. Ponadto amerykańskie przedsiębiorstwo zmuszone było zwolnić 5% swojej załogi pracowniczej.

W ubiegłym roku GlobalFoundries ujawniło, że rezygnuje z prac nad 7 nm litografią, następnie firma sprzedała jedną z fabryk i zwolniła cześć pracowników. Teraz pojawiają się doniesienia o możliwej sprzedaży przedsiębiorstwa.

Eksperci spekulują, że ostatnie ruchy GlobalFoundries to tylko początek i firma tak naprawdę stara się znaleźć kupca, który przejmie całość ich działalności. Nie da się ukryć, że producent mocno odstaje od swojej głównej konkurencji i nie jest w stanie w ostatnim czasie sprostać TSMC i Samsungowi. Pierwszy z podmiotów kontroluje obecnie już połowę rynku, a koreański gigant zamierza z kolei koncentrować swoje zasoby na produkcji układów scalonych niezwiązanych z pamięciami. Według plotek, zainteresowane przejęciem GlobalFoundries mają być dwie firmy: Samsung oraz SK Hynix, ale nie wiemy, czy w związku z tym odbywają się już jakieś negocjacje w tym temacie. Trzeba przy tym pamiętać, że obecnie Mubadala Technology w Abu Zabi, a konkretniej należący do niego podmiot ATIC, posiada 90% udziałów w spółce GlobalFoundries i to do tej firmy należeć będzie ostateczna decyzja.

Zdaniem Digitimes, z nieoficjalnych doniesień wynika, że mało prawdopodobne jest, by zdecydowano się na sprzedaż jakiejś chińskiej firmie, takiej jak SMIC, co wynikać ma wprost z napięcia na linii USA-Chiny. Podobno największe szanse mają kandydaci z Korei Południowej, tacy jak Samsung Electronics czy SK Hynix i jeśli Samsungowi udałoby się przejąć GlobalFoundries, to mógłby zwiększyć swoje udziały na rynku producentów układów scalonych do 23%. Warto przypomnieć, że GlobalFoundries to podmiot, który w 2009 roku wydzielono z AMD, które do 2012 roku pozbyło się udziałów w spółce. Producent ten posiada 10 fabryk na świecie, w tym trzy w USA, a wśród jego klientów wymienić można AMD, Broadcomm, STMicroelectronics czy Qualcomm.

Pokaż / Dodaj komentarze do: GlobalFoundries może zostać wykupione przez Samsunga lub SK Hynix

 0