Globalfoundries zwalnia znaczną część swoich pracowników

Globalfoundries zwalnia znaczną część swoich pracowników

Ostatnio doszył nas słuchy o przyspieszeniu masowej produkcji 7 nm układów scalonych przez TSMC, natomiast najnowsze wieści od Globalfoundries zdają się być nieco mniej optymistyczne.

Jedną z pierwszych dużych decyzji podjętych przez nowego CEO Globalfoundries, Thomasa Caulfielda, jest bowiem spora redukcja etatów. Z pracą w przedsiębiorstwie będzie musiało się pożegnać 900 osób, czyli jakieś 5% całej siły roboczej firmy. Jednak pomimo zwolnień, producent zapewnia, że nie przełoży się to na opóźnienie produkcji 7 nm układów. Zaawansowana fabryka odpowiedzialna za tę litografię, znana jako Fab 8 (ta znajduje się mieście Malta w stanie Nowy York), w przeważającym stopniu nie będzie objęta tymi cięciami etatów, co nie dziwi zważywszy na fakt, że obecny dyrektor generalny Globalfoundries wcześniej pełnił funkcję generalnego menadżera Fab 8. Poza tym, powodów do obaw nie mają także pracownicy w Chinach. Nowa fabryka w Chengdu znajduje się jeszcze na wczesnym etapie budowy i pierwszy etap ukończony ma być dopiero pod koniec bieżącego roku. Ta będzie w stanie produkować 12-calowe wafle, ale nie wiemy na bazie jakiego procesu technologicznego.

Z pracą w przedsiębiorstwie będzie musiało się pożegnać 900 osób, czyli jakieś 5% całej siły roboczej firmy

Globalfoundries zwalnia znaczną część swoich pracowników

 Poza tym, Chiny są bardzo ważnym rynkiem dla biznesu półprzewodnikowego, a Globalfoundries ma podpisaną umowę z władzami miasta Chengdu. Ta w gruncie rzeczy zabrania jakichkolwiek zwolnień bez naniesienia poprawek do porozumienia joint venture. Sama redukcja etatów tradycyjnie tłumaczona jest restrukturyzacją firmy, co wynika z faktu, że wiele stanowisk stało się nieistotne po tym jak wykupiono mniejsze biznesy, które zapewniły dopływ świeżego talentu. Globalfoundries zapewnia, że celem jest cięcie kosztów, ale bez żadnych kompromisów w zakresie zdolności producenta do innowacji i rywalizacji z innymi podmiotami. Walka w tym segmencie jest w ostatnim czasie bardzo zacięta, ponieważ dochodzimy do punktu, gdzie niezbędne okażę się zastosowanie bardziej zaawansowanych technologii takich jak EUV, więc dość łatwo można wypaść z obiegu, czego Globalfoundries stara się uniknąć.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Globalfoundries zwalnia znaczną część swoich pracowników

 0