Google blokuje swoje aplikacje na nieautoryzowanych smartfonach

Google blokuje swoje aplikacje na nieautoryzowanych smartfonach

Ponieważ Android jest otwartym oprogramowaniem, twórcy sprzętu maja wolność w dostosowywaniu oprogramowania wedle własnego uznania. Jednakże aby zapewnić spójność pomiędzy urządzeniami opartymi o Androida, Google zaczęło blokować dostęp do aplikacji Google na nieautoryzowanych urządzeniach.

Aby urządzenie mogło korzystać z usług i aplikacji Google, musi spełniać szereg reguł zawartych w przygotowanym przez Google dokumencie kompatybilności - CDD. Producent urządzenia musi spełniać obwarowania aby zdać test kompatybilności CTS i uzyskać zgodę do preinstalowania na swoich urządzeniach aplikacji i usług Google. Wcześniej było możliwe instalowanie tych pakietów na wszystkich urządzeniach, jednak teraz Google ostatecznie wprowadziło blokadę. Warto tu jednak podkreślić, że posiadacze custom ROM'ów wciąż mogą używać Google Aps. Pojawiają się już pierwsi użytkownicy, którzy nie mogą się zalogować na swoje konta Google, gdyż ich urządzenia nie są autoryzowane przez Google.

Najwięksi gracze jak Samsung czy Huawei nie mają się czego obawiać, jednak użytkownicy chińskich klonów mogą mieć problem

Jeśli należycie do grona osób, których dotknął ten problem, to wciąż możecie uzyskać odpowiedni certyfikat. Pierwszym krokiem jest kontakt z firmą produkującą sprzęt, w nadziei na uzyskanie odpowiedniego certyfikatu. Druga opcja to wykazanie się odrobiną umiejętności i zainstalowanie na swoim urządzeniu jednego z alternatywnych oprogramowań jak LineageOS. Następny krok to odwiedzenie specjalnej strony (LINK) gdzie można dokonać rejestracji swojego urządzenia i uzyskać certyfikat. Na podanej stronie trzeba wpisać swój Android ID, który można uzyskać wpisując "settings get secure android_id" w interfejsie ADB, bądź wydobyć dzięki aplikacji Device ID dostępnej w sklepie Google Play. Restrykcje te mają zawstydzić producentów i wymusić na nich stosowanie się do reguł Google.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google blokuje swoje aplikacje na nieautoryzowanych smartfonach

 0