Google chce wymusić na dostawcach OEM blokadę wgrywania starszego Androida

Google chce wymusić na dostawcach OEM blokadę wgrywania starszego Androida

Najnowszy Android w wersji 8.0 Oreo pozwala sądzić, że Google podchodzi coraz poważniej do problemów bezpieczeństwa smartfonów. Firma przedstawiła kilka nowych opcji, które znajdą się właśnie w Oreo, jak Play Protect czy też Rollback Protection. 

Rollback Protection  jest dość ciekawą funkcją, która blokuje możliwość cofnięcia wersji systemu bez zgody użytkownika. Opcja ta ma wykrywać próby wgrania wcześniejszych wersji systemu, co jest jedną z typowych zagrywek hackerów po przejęciu urządzenia i blokować je. Niestety, nie każde urządzenie, które otrzyma aktualizację do Oreo będzie posiadać wszystkie opcje zabezpieczeń. Rollback Protection to kolejna warstwa zabezpieczeń, która może się przydać, gdy urządzenie zostanie zgubione bądź skradzione. W takich przypadkach złodzieje często przywracają oprogramowanie do poprzedniej wersji, by uzyskać do niego dostęp. Teraz Rollback Protection, które stało się częścią Verified Boot znanego jako Android Verified Boot 2.0, powstrzyma możliwość uruchomienia, gdy wykryje manipulacje z użyciem zewnętrznych narzędzi typu rootkit.  Android Verified Boot 2.0 jest częścią Oreo i działa we współpracy z Project Treble, który ma być rozwiązaniem na jedną z największych bolączek Androida - częstotliwość aktualizacji.

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest, czy nowości od Google zablokują możliwość wgrywania alternatywnych systemów w stylu LineageOS

Niestety mała ilość informacji dotyczących Rollback Protection wywołała opór wśród użytkowników, którzy często żonglują oprogramowaniem w swoich urządzeniach. Google utrzymuje, że Project Treble współegzystuje i współdziała z Project Treble, jednak na chwilę obecną jest bardzo mało urządzeń, które te technologie wspierają. Funkcje te są obecne w linii Pixel 2 i Sony Xperia XZ1, podczas gdy w urządzeniach jak Nokia 8 już ich nie uświadczymy. Google podkreśla również, że Rollback Protection domyślnie jest włączone na urządzeniach Pixel 2 i Pixel 2 XL i jest zależne od TEE (Trusted Execution Environment) podpisującego wersję Androida na urządzeniu. Teraz Google chce wymusić wprowadzenie tych rozwiązań na producentach OEM, co spowoduje zablokowanie bootloadera również na innych urządzeniach.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google chce wymusić na dostawcach OEM blokadę wgrywania starszego Androida

 0