Google Chrome na Androidzie przejdzie na wersję 64-bitową

Google Chrome na Androidzie przejdzie na wersję 64-bitową

Google wreszcie się obudziło i już niebawem udostępni Chrome na Androida w wersji 64-bitowej. Chociaż 64-bitowe oprogramowanie jest dzisiaj raczej standardem, tak amerykański gigant zwlekał z udostępnieniem wspomnianej przeglądarki na autorskim systemie mobilnym. Stanie się to zapewne w przyszłym miesiącu wraz z nadejściem Chrome 85, który obecnie przechodzi nieoficjalne testy i nie można pobrać go w ostatecznym buildzie. Natomiast Chrome 86 (także 64-bitowego) ściągniemy poprzez Chrome Canary pamiętając, że może on zawierać różne irytujące błędy. Najlepiej w tej sytuacji zaczekać jednak na premierę finalnej wersji Chrome 85. Co ciekawe serwis Android Police przetestował za pomocą Octane 2.0 przeglądarki Google zarówno w wersji 83, jak i 85 i pod względem wydajności 64-bitowa aplikacja wyprzedza 32-bitowego konkurenta. Oczywiście nie jest to ogromny skok, ale mimo wszystko zauważalny. Warto wspomnieć, że amerykański gigant technologiczny nakazał programistom, aby oferowane przez nich w Google Play oprogramowanie przeszło na standard 64-bitowy do maksymalnie 1 sierpnia 2021 roku.

Google Chrome na Androidzie począwszy od wydania 85 będzie oferowany w wersji 64-bitowej.

Google Chrome na Androidzie przejdzie na wersję 64-bitową

Co ciekawe według Android Police, 64-bitowy Chrome 85 odpala się obecnie wyłącznie na minimum Androidzie 10, aczkolwiek dotyczy to wersji deweloperskiej oraz Canary. Należy przyznać, że producent na tę zmianę kazał czekać użytkownikom smartfonów dość długo, bo 6 lat, kiedy zadebiutował pierwszy Android w wersji 64-bitowej. Tymczasem posiadacze komputerów czy iPhone'ów mogą korzystać z takiej przeglądarki już od dłuższego czasu. To nie jedyna nowość dotycząca popularnej przeglądarki internetowej, która słynie z tego, że pożera niemałe zasoby z naszej pamięci RAM. Mowa o Segment Heap dostępną w ramach Windowsa 10 20H1, czyli opcję redukującą wykorzystanie pamięci przez programy Win32 pokroju Google Chrome. Z funkcji mogą aktualnie korzystać deweloperzy i trafiła ona również od Microsoft Edge. Jednak Google zamierza wykorzystać te rozwiązanie również w swojej przeglądarce.

Niestety Google miało ostatnio problemy z dodatkami do Chrome. Eksperci z Awake Security wykryli 111 rozszerzeń do przeglądarki Google Chrome, które ich zdaniem szpiegowały użytkowników i zostały pobrane 32 mln razy. Amerykanie usunęli natomiast ponad 70 niebezpiecznych dodatków obecnych w Chrome Web Store. Google obiecało poprawić bezpieczeństwo autorskich produktów już dwa lata temu, lecz jak widzimy wciąż zdarzają się przypadki, gdy przestępcy mogą udostępniać groźne narzędzia w sklepie Chrome. Pozostaje mieć nadzieję, że gigant z Mountain View znacząco ukróci ów proceder.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google Chrome na Androidzie przejdzie na wersję 64-bitową

 0