Google I/O 2022 – poznajcie nowości zaprezentowane na konferencji

Google I/O 2022 – poznajcie nowości zaprezentowane na konferencji

Podczas Google I/O 2022 zaprezentowano nowe funkcjonalności usług producenta, a także zapowiedziano najnowsze smartfony z serii Pixel oraz smartwatch Pixel Watch.

Pixel 6a to bohater przecieków, który wreszcie został oficjalnie zaprezentowany. Urządzenie wyposażono w 6,2-calowy wyświetlacz o rozdzielczości Full HD. Wewnątrz znajdziemy procesor Google Tensor GS101. Chip wspiera 6/8 GB RAM + 128 GB wbudowanej pamięci na dane. Z przodu znajdziemy 12.2 Mpix aparat fotograficzny (sensor Sony IMX363) + 12 Mpix obiektyw ultraszerokokątny (Sony IMX386). Z przodu na ekranie umieszczono 8 Mpix kamerę do selfie i wideokonferencji. Całość zasili bateria o pojemności 4800 mAh z szybkim ładowaniem o mocy 30 W. Pixel 6a wyceniono na 449 USD, a do sprzedaży telefon trafi w lipcu 2022 roku w trzech wariantach kolorystycznych: czarnym, białym oraz zielonym.

Podczas konferencji Google I/O 2022 zapowiedziano nowe funkcje w Mapach Google, Google Tłumacz czy smartfony z serii Pixel.

Google I/O 2022 – poznajcie nowości zaprezentowane na konferencji

Google potwierdziło, że smartfony z serii Pixel 7 i Pixel 7 Pro zadebiutują jesienią 2022 roku. Wiemy jednak tylko tyle, że otrzymają nową generację CPU Tensor i Androida 13, zaś na dokładne informacje o specyfikacji musimy poczekać. Razem ze smartfonami pojawią się nowe słuchawki Pixel Buds Pro. Oprócz tego jesienią do oferty wejdzie Pixel Watch 7 z systemem Wear OS czy autorski tablet Google z serii Pixel ściśle współpracujący z pozostałymi urządzeniami Google.

Podczas pierwszego dnia wydarzenia Google dużą wagę przyłożyło do zaprezentowania nowości związanych z oprogramowaniem czy usługami. Mapy Google jeszcze w tym roku dostaną funkcję określoną jako widok immersyjny, która początkowo będzie działać w Los Angeles, Londynie, Nowym Jorku, San Francisco i Tokio, a w przyszłości też w innych miastach. W opinii Google, użytkownicy poznają świat lepiej niż dotąd. Narzędzie immersive view przedstawi nam daną lokację w rzeczywistym wydaniu - Mapy Google pozwolą posiadaczom aplikacji poczuć się jak gdyby faktycznie byli na miejscu. Do tego znajdziemy specjalny suwak ukazujący dany punkt o różnej porze dnia i nocy oraz warunkach pogodowych. Oprócz tego program umożliwi wybranie bardziej ekologicznej trasy, co jest testowane w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Natomiast funkcja Live View nałoży na obraz widziany przez aparat smartfona wirtualne znaki oraz wskazówki. Technologia będzie udostępniona bez dodatkowych opłat.

Google I/O 2022 – poznajcie nowości zaprezentowane na konferencji

Tłumacz Google to kolejna usługa, której Google poświęciło uwagę. Tłumacz obsługuje od teraz dodatkowe 24 języki, dzięki czemu liczba wspieranych języków wynosi aż 133. Nowo dodanymi językami posługuje się łącznie ponad 300 milionów ludzi na całym świecie, w tym 800 tysięcy na dalekim północnym wschodzie Indii i 45 milionów ludzi w Afryce Środkowej. Na liście języków są: Assamese, Aymara, Bambara, Bhojpuri, Dhivehi, Dogri, Ewe, Guarani, Ilocano, Konkani, Krio, Kurdish (Sorani), Lingala, Luganda, Maithili, Meiteilon (Manipuri), Mizo, Oromo, Quechua, Sanskrit , Sepedi, Tigrinya, Tsonga i Twi.

Google I/O 2022 – poznajcie nowości zaprezentowane na konferencji

Ulepszeń doczekała się także wyszukiwarka Google. Te dotyczą wyszukiwania kombinowanego, czyli "multisearch" z użyciem zdjęcia oraz tekstu jednocześnie. Przykładowo możemy dodać zdjęcie laptopa i dopisać frazę gdzie kupimy taki model. Tak samo działa to z jedzeniem lub dowolną inną rzeczą. W Asystencie zaimplementowano Google Nest Hub Max, dzięki któremu użytkownik będzie mógł zwrócić się do sprzętu bez mówienia "OK Google/Hey Google". Część innych poleceń również zadziała bez korzystania z tej frazy. Urządzenie bezproblemowo rozpozna nasze zamiary.

Google I/O 2022 – poznajcie nowości zaprezentowane na konferencji

Oczywiście nie zabrakło informacji o systemie Android 13. Oprogramowanie dostarczy gotowe wzory kolorystyczne, dzięki którym zmienimy design całego systemu. Odtwarzacz muzyczny przejdzie zmiany wizualne i nie wyświetli okładek płyt. Uruchamianie na podzielonym ekranie będzie łatwiejsze niż teraz, z kolei obsługa rysika zostanie poprawiona tak, aby urządzenie nie reagowało na przypadkowe dotknięcia. Trzynastka zaproponuje większą kontrolę nad plikami udostępnianymi aplikacjom. Zamiast dawać dostęp do całej pamięci masowej, program otrzyma wgląd do zdjęć i filmów, a także muzyki oraz plików audio. Sprzęt będzie musiał poza tym zapytać użytkownika o pozwolenie na wysyłanie powiadomień.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google I/O 2022 – poznajcie nowości zaprezentowane na konferencji

 0