Google ma zapłacić karę 2,42 miliarda euro za praktyki monopolistyczne. Sąd UE odrzucił apelację

Google ma zapłacić karę 2,42 miliarda euro za praktyki monopolistyczne. Sąd UE odrzucił apelację

Google przegrało właśnie apelację i ma zapłacić 2,42 mld euro za nieuczciwe praktyki monopolistyczne. Sąd UE potwierdził tym samym słuszność kary nałożonej przez Komisję Europejską i był tutaj sądem II instancji.

W 2017 roku Komisja Europejska orzekła, że ​​Google musi zapłacić ogromną grzywnę za "nadużycie swojej dominacji na rynku w sektorze reklama i nielegalne manipulacje wyszukiwaniami". Wczoraj Sąd UE w Luksemburgu podtrzymał poprzednią decyzję, stwierdzając, że: "Google opracowało wiele innowacyjnych produktów i usług, które zmieniły nasze życie. To dobrze. Ale w strategii Google dotyczącej usługi porównywania cen nie chodziło tylko o przyciągnięcie klientów poprzez uczynienie swojego produktu lepszym niż jego konkurentów. Zamiast tego Google nadużyło swojej dominacji rynkowej jako wyszukiwarka, promując własną usługę porównywania cen w swoich wynikach wyszukiwania i degradując konkurencyjność". "Sąd uznał, że faworyzując własną usługę porównywania cen na stronach wyników wyszukiwania poprzez jej lepsze pozycjonowanie, a jednocześnie odrzucając informacje o innych tego usługach za pomocą algorytmów rankingowych, Google naruszył zasady uczciwej konkurencji".

Sąd UE odrzucił apelację Google i podtrzymał decyzję Komisji Europejskiej w sprawie 2,42 mld euro grzywny nieuczciwe praktyki monopolistyczne związane z reklamami i manipulacją wynikami wyszukiwania.

Prawnicy Google twierdzili, że "Chociaż niektóre witryny porównujące zakupy w naturalny sposób chcą, aby Google wyświetlało je w bardziej widocznym miejscu, nasze dane pokazują, że ludzie zazwyczaj wolą linki prowadzące bezpośrednio do pożądanych produktów, a nie do witryn, w których muszą powtarzać swoje wyszukiwania". Mimo takich tłumaczeń Google przegrało odwołanie. Kara w wysokości 2,8 miliarda dolarów może wydawać się ogromnym ciosem dla Google z punktu widzenia zwykłego obywatela, ale tak nie jest. Po poniedziałkowym otwarciu nowojorskiej giełdy po raz pierwszy w historii gigant, jakim jest Alphabet (Google), przekroczył barierę 2 bln USD kapitalizacji rynkowej. 

Google ma długą historię procesów sądowych na całym świecie. W lipcu sędzia federalny orzekł, że Google musi stanąć przed sądem za nagrywanie i rozpowszechnianie prywatnych rozmów osób, które przypadkowo aktywowały Asystenta Google. Wcześniej obserwowaliśmy m.in. długą batalię Google vs Oracle, gdzie gigant wyszukiwania został pozwany w związku z nielegalnym użyciem kodu Java w Androidzie.

"Reklamy produktowe zawsze pomagały ludziom szybko i łatwo znaleźć produkty, których szukają, jednocześnie pomagając sprzedawcom detalicznym dotrzeć do potencjalnych klientów. Ten wyrok dotyczy ściśle określonych okoliczności i choć będziemy go jeszcze szczegółowo analizować, już w 2017 roku wprowadziliśmy zmiany spełniające wymogi decyzji Komisji Europejskiej. Wdrożone przez nas rozwiązanie z sukcesem działa już od 3 lat, generując miliardy kliknięć prowadzących do ponad 700 porównywarek cenowych" - powiedział Adam Malczak, rzecznik Google Polska. Amerykański gigant może jeszcze odwołać się do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google ma zapłacić karę 2,42 miliarda euro za praktyki monopolistyczne. Sąd UE odrzucił apelację

 0