Górnicy w Chinach rozpoczęli masowe wyprzedawanie grafik. Czeka nas zalew pokoparkowych kart

Górnicy w Chinach rozpoczęli masowe wyprzedawanie grafik. Czeka nas zalew pokoparkowych kart

Górnicy w Chinach rozpoczęli demontaż koparek i sprzedaż kart graficznych na rynku wtórnym. Po krachu kryptowalut i ogromnym spadku ceny Ethereum, ale jednocześnie spadkach cen kart graficznych, chcą ograniczyć straty i sprzedać swój sprzęt jak najszybciej.

Sprzedawcy zalali Xianyu, chiński rynek z używanymi rzeczami podobny do eBaya, wieloma używanymi kartami graficznymi z serii GeForce RTX 30 (Ampere). Podejrzewamy, że nie tylko górnicy pozbywają się zapasów, bo zapewne uruchomili się też handlarze z Xianyu, którzy dotychczas zajmowali się spekulowaniem i prowadzeniem kawiarenek internetowych. 

Górnicy w Chinach rozpoczęli demontaż koparek i sprzedaż kart graficznych na rynku wtórnym.

Górnicy w Chinach rozpoczęli masowe wyprzedawanie grafik. Czeka nas zalew pokoparkowych kart

Na przykład użytkownik Twittera I_Leak_VN zauważył wiele ofert kart graficznych GeForce RTX 3080 sprzedawanych podobno za 3500 juanów, czyli ok. 523 USD (lub 2300 zł). Tym samym te używane karty graficzne sprzedają się znacznie poniżej sugerowanej ceny detalicznej. MEGAsizeGPU zauważył zaś, że niektórzy sprzedawcy podstępnie wykorzystywali fałszywe ceny, aby przyciągnąć kupujących i w rzeczywistości żądają znacznie więcej za ten model, choć i tak są to znacznie mniejsze kwoty niż było to dotychczas (między 600 a 750 USD). 

Górnicy w Chinach rozpoczęli masowe wyprzedawanie grafik. Czeka nas zalew pokoparkowych kart

Niektórzy górnicy uciekają się do sprzedaży kart podczas streamingów na żywo. Jak napisano w poście Baidu, sprzedają mnóstwo kart graficznych GeForce RTX 3060 Ti między 300 a 350 USD. Kiedyś GeForce RTX 3060 Ti był jednym z najpopularniejszych modeli do kopania, biorąc pod uwagę jego wydajność i cenę. Jak widać na zdjęciach, karty graficzne Ampere po prostu leżą na podłodze, czekając na tego, kto zaoferuje najwyższą cenę.

Nie tylko górnicy kryptowaluty z niższej ligi panikują. Nawet duże farmy kryptowalut, takie jak firma Bitfarms z siedzibą w Toronto, zaczęły działać. Według raportu CoinDesk ta sprzedała ostatnio 3000 BTC o wartości 62 mln USD, aby zmniejszyć swoje zadłużenie i zwiększyć płynność. Ponadto Riot Blockchain, jeden z największych górników, zaczął sprzedawać swoje bitcoiny od kwietnia, aby zebrać gotówkę.

Przejście Ethereum na Proof-of-Stake (PoS), czyli dowód stawki, powszechnie znane jako „fuzja”, przekładane jest od dłuższego czasu. Deweloper Ethereum, Tim Beiko, spodziewa się, że fuzja zostanie zakończona między sierpniem a listopadem. Górnicy mają więc jeszcze kilka miesięcy na rozładowanie swoich aktywów. Pytanie tylko, czy gracze będą chcieli masowo inwestować w karty, które były tak mocno eksploatowane, nawet pomimo atrakcyjnych cen?

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Górnicy w Chinach rozpoczęli masowe wyprzedawanie grafik. Czeka nas zalew pokoparkowych kart

 0