Poznaliśmy nieoficjalne limity mocy serii RTX 40. Dla topowego układu to aż 800 W!

Poznaliśmy nieoficjalne limity mocy serii RTX 40. Dla topowego układu to aż 800 W!

Jeden z informatorów, znany w świecie przecieków ujawnił najnowsze szczegóły na temat limitów mocy nadchodzącej serii kart graficznych NVIDII, znanej jako RTX 40. Poznaliśmy szczegóły na temat ograniczeń desktopowych oraz mobilnych procesorów graficznych Ada Lovelace. Topowy rdzeń z oznaczeniem AD102 będzie cechował się limitem ustalonym na 800 W.

Za pośrednictwem Twittera, osoba znana pod pseudonimem kopite7kimi podzieliła się z nami szczegółowymi informacjami na temat limitów mocy nadchodzącej rodziny procesorów graficznych Ada Lovelace, które napędzą serię kart NVIDIA GeForce RTX 40. W skład tej linii mają wchodzić układy: AD102, AD103, AD104 oraz AD106. Wszystkie procesory graficzne z wyjątkiem AD102 będą dostępne także w wersji mobilnej. Powodem wykluczenia flagowego reprezentanta serii mają być jego znacznie wyższe wymagania w kwestii mocy, z którymi laptopowe platformy zwyczajnie sobie nie poradzą. Brzmi to całkiem sensownie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę konieczność zastosowania chłodzenia, które poradzi sobie z odprowadzaniem tak ogromnych ilości ciepła oraz dołączenia zasilacza, mogącego dostarczyć odpowiednią ilość energii.

Według doniesień, flagowy reprezentant serii procesorów graficznych Ada Lovelace będzie cechował się limitem mocy na poziomie 800 W. Z uwagi na wymagania w kwestii energii, układ AD102 nie pojawi się w mobilnych urządzeniach.

Desktopowe warianty to już całkiem inna historia, bowiem NVIDIA AD102 będzie posiadał aż 800-watowy limit mocy. Kolejny model w hierarchii, czyli AD103 to już znacznie mniejszy, bo 450-watowy limit. Procesor graficzny AD104 obniża poprzeczkę do 400 W, zaś AD106 będzie ograniczony do 260 W. W przypadku mobilnych odpowiedników - jak już zostało wspomniane - zaczynamy od AD103, który cechuje się limitem mocy na poziomie 175 W. Dokładnie tyle samo będzie miał rdzeń AD104. Układ AD106 ma pracować z ograniczeniem mocy rzędu 140 W.

Nie da się ukryć, że w przypadku modeli do komputerów stacjonarnych widzimy drastyczny wzrost. Mówi się, że realne, całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną przez jednostki wykorzystujące AD102 będzie wynosić około 600 W. Biorąc pod uwagę różnice w limitach mocy między desktopowymi i mobilnymi konstrukcjami, możemy spodziewać się znacznych dysproporcji w kwestii wydajności między dwoma kategoriami procesorów graficznych NVIDIA GeForce RTX. Pozostaje pytanie, czy aby na pewno chcemy wyższej wydajności kosztem większego zużycia prądu?

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Poznaliśmy nieoficjalne limity mocy serii RTX 40. Dla topowego układu to aż 800 W!

 0