GPU z Radeona RX 6500 XT miało trafić tylko do laptopów. To widać

GPU z Radeona RX 6500 XT miało trafić tylko do laptopów. To widać

Radeon RX 6500 XT spotkał się z chłodnym przyjęciem i trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę choćby ograniczenia podsystemu pamięci tej karty graficznej. Jak się okazuje, procesor graficzny Navi24 był tak naprawdę przeznaczony tylko do laptopów, a brakujące możliwości dekodowania i kodowania multimediów były wynikiem cięcia kosztów związanym z nadchodzącymi APU Rembrandt z serii Ryzen 6000.

Karta graficzna Radeon RX 6500 XT jest powszechnie uważana za najgorszą, jaką w ostatnich latach AMD wypuściło na rynek. Spodziewaliśmy się, że Navi 24 będzie słabszym GPU o skromnych możliwościach, tymczasem otrzymaliśmy produkt, którego istnienie na rynku tłumaczyć można jedynie obecną sytuacją w tym segmencie, gdzie górnicy i skalperzy utrudniają graczom modernizację sprzętu. John Bridgman, Principal Member of Technical Staff w AMD, koncentrujący się na sterownikach dla Linuksa, przedstawił na forach Phoronix wyjaśnienie, dlaczego Radeon RX 6500 XT wygląda tak, jak wygląda. 

Jak się okazuje, procesor graficzny Navi24 był tak naprawdę przeznaczony tylko do laptopów, a nie desktopowych kart. 

Radeon RX 6500 XT ograniczony do zaledwie 4 linii PCIe 4.0. Co to oznacza?

Bridgman tłumaczy, że procesor graficzny Navi24 w RX 6500 XT będzie używany przede wszystkim w laptopach wyposażonych w układy APU Rembrandt z serii Ryzen 6000. „Odniosłem wrażenie, że w Navi24 ograniczone było tylko kodowanie, a nie dekodowanie – nadal nie jestem pewien, czy to ograniczenie jest prawdziwe, czy to tylko literówka na stronie produktu” – podkreśla. „Próbuję znaleźć ostateczną odpowiedź”.

APU z rodziny Rembrandt będą oferowały obsługę PCIe 4.0 i silnik multimedialny zdolny do kodowania H.264/H.265, a także dekodowania AV1. Innymi słowy, AMD uważało, że ograniczenie x4 nie będzie miało znaczenia, ponieważ karta prawdopodobnie trafiłaby tylko do laptopów lub komputerów stacjonarnych z obsługą PCIe 4.0. Nie wyjaśnia to jednak pominięcia możliwości dekodowania i kodowania multimediów, które są obecnie standardem. 

Oficjalne stanowisko AMD jest takie, że Radeon RX 6500 XT został zaprojektowany jako nieatrakcyjny dla górników ze względu na 64-bitową szynę pamięci i 4 gigabajty VRAM. Jednak ograniczenia te w połączeniu ze słabym, mocno obciętym procesorem graficznym i tylko dwoma wyjściami wyświetlania sprawiają, że ostatecznie otrzymaliśmy także kiepski produkt dla graczy, nawet jeśli dostępny będzie w sugerowanej ceny detalicznej.

W każdym razie wygląda na to, że AMD stworzyło produkt, który trudno nawet nazwać następcą budżetowego Radeona RX 5500 XT, a nawet starszych kart Radeon RX 570 i RX 580 4 GB. Nawet jeśli model ten będzie powszechniej dostępny w sklepach w przystępnej (jak na dzisiejsze standardy) cenie, to raczej nie wróżymy mu sukcesu. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: GPU z Radeona RX 6500 XT miało trafić tylko do laptopów. To widać

 0