Grafen pomoże 10-krotnie zwiększyć pojemność HDD. Fani Chia mogą już zacierać ręce?

Grafen pomoże 10-krotnie zwiększyć pojemność HDD. Fani Chia mogą już zacierać ręce?

Większość elektroniki użytkowej w dzisiejszych czasach korzysta z pamięci półprzewodnikowych, ale tradycyjne dyski twarde wciąż mają swoje zastosowanie i nie mówimy tu jedynie o wydobywaniu Chia. Wszędzie tam, gdzie decydującym czynnikiem jest stosunek ceny do pojemności, dyski HDD pozostają najlepszym rozwiązaniem, co oznacza, że ​​dalszy rozwój technologii nie jest pozbawiony sensu. I tak, zespół naukowców z University of Cambridge Graphene Center odkrył, że dzięki zastosowaniu grafenu pojemność dysku twardego można zwiększyć nawet dziesięciokrotnie. W odkryciu pomógł również zespół z University of Exeter oraz inne zespoły z Indii, Szwajcarii, Singapuru i USA.

Naukowcy odkryli, że dzięki zastosowaniu grafenu pojemność dysku twardego można zwiększyć nawet dziesięciokrotnie.

Grafen pomoże 10-krotnie zwiększyć pojemność HDD. Fani Chia mogą już zacierać ręce?

Jednym z głównych elementów dysku twardego jest talerz, który jest zwykle pokryty powłokami węglowymi (COC) w celu ochrony. Dzięki ciągłemu rozwojowi tych warstw ich grubość zmniejszyła się z 12,5 nm do 3 nm, co daje gęstość danych 1 TB na cal kwadratowy. Zastępując od jednego do czterech COC warstwami grafenu, naukowcy odkryli, że możliwe jest dziesięciokrotne zwiększenie gęstości danych. Po przetestowaniu tarcia, zużycia, korozji, stabilności termicznej i kompatybilności ze smarami warstw grafenu udało im się ustalić, że grafen „umożliwia dwukrotne zmniejszenie tarcia i zapewnia lepszą korozję i zużycie niż najnowocześniejsze rozwiązania”. W rzeczywistości takie rozwiązanie zmniejsza korozję 2,5 razy.

Seagate zapowiada "pierwszy na świecie" 16 TB HDD - korzysta z HAMR

Dysk twardy używany do testowania jest oparty na innej dość świeżej technologii stosowanej w dyskach o wysokiej gęstości, zwanej Heat-Assisted Magnetic Recording (HAMR), którą firma Seagate planuje wykorzystać w swoich HDD o pojemności ponad 20 TB. W dyskach twardych wyposażonych w HAMR warstwa nagrywająca jest podgrzewana do temperatur, z którymi nie mogą sobie poradzić COC. Dlatego wprowadzając warstwy grafenowe naukowcy byli w stanie zwiększyć gęstość danych do ponad 10 TB na cal kwadratowy. „Ta praca pokazuje doskonałe właściwości mechaniczne, odporność na korozję i zużycie grafenu w przypadku nośników magnetycznych o ultrawysokiej gęstości przechowywania” – stwierdził profesor Andrea C. Ferrari, dyrektor Cambridge Graphene Centre. „Biorąc pod uwagę, że w 2020 roku wyprodukowano około 1 miliarda terabajtów świeżej pamięci masowej HDD, wyniki te wskazują drogę do masowego zastosowania grafenu w najnowocześniejszych technologiach”.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Grafen pomoże 10-krotnie zwiększyć pojemność HDD. Fani Chia mogą już zacierać ręce?

 0