Seagate zapowiada "pierwszy na świecie" 16 TB HDD - korzysta z HAMR

Seagate zapowiada "pierwszy na świecie" 16 TB HDD - korzysta z HAMR

Co prawda nośniki półprzewodnikowe są coraz tańsze i wypierają z obiegu stare poczciwe twardziele, ale wciąż istnieje zapotrzebowanie na dyski HDD, szczególnie tam, gdzie potrzeba największych pojemności, np. w magazynach danych, gdzie SSD wciąż są jeszcze bardzo drogie. Dlatego też Seagate wciąż rozwija technologię dysków twardych, uznając, że wciąż można wiele z niej wyciągnąć, nie tylko w kwestii pojemności, ale i wydajności. Firma pochwaliła się właśnie nowych krokiem milowym w zakresie techniki HAMR (heat-assisted magnetic recording), dzięki której udało się stworzyć 16 TB dysk w standardowym 3,5-calowym formacie. Amerykański producent podkreśla, że jest to pierwszy tego typu „sformatowany i w pełni funkcjonalny” nośnik na świecie, a co więcej, zgodnie z poprzednimi zapowiedziami, Seagate jest przekonany, że przed końcem 2020 roku uda mu się przebić granicę 20 TB, a do 2024 roku nawet 48 TB.

Seagate jest przekonany, że przed końcem 2020 roku uda mu się przebić granicę 20 TB, a do 2024 roku nawet 48 TB.

Seagate zapowiada pierwszy na świecie 16 TB HDD - korzysta z HAMR

Nowa wersja dysku Exos, wykorzystująca technologię HAMR, skierowana jest przede wszystkim na profesjonalny rynek, a testy potwierdziły, że działa on praktycznie tak samo, jak każdy inny produkt plug-and-play, przez co centra danych nie potrzebują wprowadzać żadnych zmian, by przysposobić go w swoich systemach. Seagate pracuje nad HAMR od wielu lat i wygląda na to, że pierwsze produkty, które zrobią użytek z tej technologii, rzeczywiście trafią do sprzedaży w przyszłym roku. Heat-assisted magnetic recording zwiększa pojemność przez ogrzewanie nośnika laserowym strumieniem w miejscu, gdzie mają zostać zapisane bity danych. Po podgrzaniu, dysk łatwiej podlega zapisowi, a następnie szybkie chłodzenie stabilizuje zapisane dane. W wyniku zapisu wspomaganego ciepłem znacznie rośnie gęstość zapisu.

Nowy 16 TB dysk Seagate wciąż znajduje się w fazie testów, ale jak na razie te przebiegają bardzo dobrze i spełnia on wszystkie wymogi oraz benchmarki, w tym te sprawdzające efektywność energetyczną czy możliwości w zakresie sekwencyjnego i losowego zapisu oraz odczytu danych. Producent nie podał jeszcze, ile będzie kosztował ten produkt w momencie premiery, ale 14 TB Exos 14X kosztuje 615 USD, więc spodziewać można się tu znacząco wyższej sumy (tym bardziej, że ten nie korzysta z technologii HAMR). Warto też przypomnieć, że Seagate rozwija również technikę MACH.2 Multi Actuator, która zamiast pojedynczego serwomechanizmu wykorzystuje dwa oddzielne, niezależne od siebie elementy z własnymi parami głowic, co pozwala na podwojenie transferu danych względem standardowego HDD. Jak na razie MACH.2 Multi Actuator także zapowiedziane zostało jedynie dla dysków skierowanych na rynek profesjonalny i nie wiemy, czy technologie te trafią do konsumenckich nośników.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Seagate zapowiada "pierwszy na świecie" 16 TB HDD - korzysta z HAMR

 0