Gry będą mogły otrzymać nową etykietę "PlayStation 5 Pro Enhanced". Jakie są wymagania?

Gry będą mogły otrzymać nową etykietę "PlayStation 5 Pro Enhanced". Jakie są wymagania?

Wybrane gry dla konsoli PlayStation 5 Pro mają otrzymać specjalne oznaczenia. Produkcje spełniające konkretne wymagania będą mogły pochwalić się znaczkiem "PlayStation 5 Pro Enhanced".

Gry, które będą w stanie wykorzystać potencjał PS5 Pro dostaną oznaczenie

Ostatnie przecieki w temacie konsoli PlayStation 5 Pro mówiły o znaczącym wzroście wydajności względem podstawowej wersji. Szkoda byłoby zatem nie wykorzystać ulepszonego hardware'u. I tutaj pojawia się pewien ciekawy pomysł. Gry spełniające pewne wymagania mają otrzymać specjalną etykietę "Trinity Enhanced". Nazwa ta wzięła się najpewniej od chipu "Trinity", który jest ulepszonym, częściowo customowym układem AMD dla PlayStation 5 Pro. W praktyce jednak sieć zdążyła już nazwać to oznaczenie "PS5 Pro Enhanced", co zdecydowanie lepiej je opisuje.

Aby ją otrzymać gra będzie musiała zapewnić dostęp do ekskluzywnego dla PS5 Pro trybu graficznego.

Warto zaznaczyć, że taka etykieta nie jest dla Sony nowością. Wcześniej pojawiło się bowiem "PS4 Pro Enhanced". Oznaczenie to miało na celu informować graczy, że tytuł, na który patrzą będzie w stanie wykorzystać potencjał drzemiący w podzespołach mocniejszej wersji Pro. Dokładnie na tej samej zasadzie działać ma etykieta dla PS5 Pro. Aby ją otrzymać gra będzie musiała zapewnić dostęp do ekskluzywnego dla PS5 Pro trybu graficznego. A oto co się pod tym trybem kryje:

  • Obsługa PSSR do upscalingu rozdzielczości do 4K
  • Dodanie lub ulepszenie efektów ray tracingu
  • Zapewnienie stałych 60 FPS.

PSSR i znaczne ulepszenia hardware'u

Warto byłoby przy okazji po krótce wyjaśnić czym jest wymienione PSSR. Pod tym skrótowcem kryje się PlayStation Spectral Super Resolution. Jest to technologia superrozdzielczości, za którą stoi uczenie maszynowe. Dzięki PSSR konsola PS5 ma być w stanie zapewnić 60 FPS przy rozdzielczości 4K. 

Samo PSSR nie wystarczyłoby jednak do znaczących ulepszeń w kwestii jakości generowanego obrazu. Istotnego upgrade'u ma doczekać się sam sprzęt. Według wcześniejszych doniesień konsola PlayStation 5 Pro ma być nawet o 45% wydajniejsza w porównaniu do zwykłej wersji. Co więcej model Pro podobno będzie również gwarantował 2-3 krotny skok osiągów w ray tracingu. Sama pamięć RAM ma być o 28% szybsza, a GPU o 45% szybsze. Takie skoki wydajności zdecydowanie zapowiadają się obiecująco. Na tę chwilę radzimy jednak, aby podchodzić do nich na chłodno. Na koniec przypomnijmy raz jeszcze, że debiutu PS5 Pro oczekuje się jeszcze w tym roku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Gry będą mogły otrzymać nową etykietę "PlayStation 5 Pro Enhanced". Jakie są wymagania?

 0