GTX 1080 najlepiej sprzedającym się topowym GPU w historii

GTX 1080 najlepiej sprzedającym się topowym GPU w historii

Nvidia GeForce GTX 1080 został skrytykowany w Polsce za zbyt wysoką cenę, ale na Zachodzie sytuacja wygląda zgoła odmiennie - nowo wydany, wysokowydajny akcelerator Zielonych jest tam wyraźnie tańszy od GTX-a 980Ti. Jak donoszą źródła niezależne od Nvidii, topowy Pascal został właśnie najlepiej sprzedającą się kartą graficzną klasy premium w historii, a klienci zamiast na cenę, narzekają wyłącznie na niską dostępność flagowca.

Zarówno dostawcy AIB, jak i sami sprzedawcy potwierdzają, że Pascal dosłownie rozchodzi się na pniu. Pierwsza partia kart została ponoć wyprzedana w kilka minut. Wydaje się, że wysoki popyt jest zasługą równie wysokiego przyrostu wydajności, który po raz pierwszy od dłuższego czasu jest naprawdę zauważalny. Trzeba bowiem pamiętać, że GTX 1080 jest w istocie sukcesorem GTX-a 980, debiutującego na terenie USA w cenie niższej o raptem 50 dolarów. Niekorzystna sytuacja w naszym kraju nie wynika z MSRP, ale spadku wartości złotówki względem dolara.

Zobacz: Test karty graficznej Nvidia GeForce GTX 1080 Founders Edition. Ile potrafi Pascal na tle GTX 980Ti?

Poza widocznym skokiem wydajności, do sukcesu Zielonych przyczynił się zapewne także brak stosownej konkurencji. AMD nie posiada w tej chwili układu, który mógłby rywalizować z Pascalem GP104-400. Dwurdzeniowy Pro Duo jest drogi i co istotne, właściwie niedostępny w sklepach, a nadchodzący RX 480 to propozycja najwyżej ze średniej półki. I choć z naszego, polskiego punktu widzenia wszystko to może się wydawać abstrakcją, to jak widać, dotychczasowa polityka Nvidii się sprawdza.

Pokaż / Dodaj komentarze do: GTX 1080 najlepiej sprzedającym się topowym GPU w historii

 0