H&M usunięte z Apple Maps i innych map w Chinach, za rezygnację z pozyskiwania bawełny z Xinjiang

H&M usunięte z Apple Maps i innych map w Chinach, za rezygnację z pozyskiwania bawełny z Xinjiang

Firma H&M została usunięta z aplikacji nawigacyjnych, takich jak Apple Maps i innych platform w Chinach, z powodu decyzji o zaprzestaniu pozyskiwania materiałów z regionu Xinjiang. Chociaż sprzedawca odzieży ma ponad 400 lokalizacji w Chinach, każda z nich została usunięta z map, zgłoszeń przejazdów i aplikacji e-commerce w Chinach, poinformował The Wall Street Journal. Wyszukiwania H&M na iPhonie nie wykazały żadnych wyników w mapach Apple i chińskiej platformie Baidu. Usunięcie H&M z chińskich platform budzi kontrowersje związane z decyzją firmy o zaprzestaniu pozyskiwania bawełny z regionu Xinjiang. H&M przytoczyło zarzuty, że chiński rząd wykorzystuje w regionie pracę przymusową.

H&M zrezygnowało z pozyskiwania bawełny z regionu Xinjiang, gdzie ponad milion ujgurskich muzułmanów zostało zmuszonych do pracy. W odwecie sklepy firmy zostały usunięte z Apple Maps, map Baidu i aplikacji e-commerce.

Według mediów ponad milion ludzi w Xinjiangu - głównie z muzułmańskiej grupy etnicznej Ujgurów - zostało zamkniętych w obozach pracy. Wcześniej w tym tygodniu administracja Bidena ogłosiła sankcje wobec Chin z powodu tego, co nazywają ciągłymi naruszeniami praw człowieka wobec mniejszości ujgurskich w Xinjiang i innych miejscach. W odpowiedzi chińskie państwowe media i podmioty rządowe zaczęły nawoływać do bojkotu zachodnich marek, w tym H&M, Adidas i Nike.  Próby odnalezienia sklepu H&M na telefonie w Chinach kończą się niepowodzeniem, jakby sieć zniknęła z kraju z dnia na dzień.

W 2020 roku Apple znalazło się wśród firm oskarżonych o czerpanie korzyści z pracy przymusowej w Chinach. Po przeprowadzeniu audytu łańcucha dostaw gigant technologiczny z Cupertino powiedział, że nie znalazł dowodów nadużyć. Jednak w grudniu firma podobno zrezygnowała z dostawcy kamer O-Film z powodu zarzutów o pracę przymusową. Apple App Store zostało oskarżone o hosting kilkunastu aplikacji stworzonych przez chińską grupę paramilitarną związaną z łamaniem praw człowieka w Xinjiang.

Pokaż / Dodaj komentarze do: H&M usunięte z Apple Maps i innych map w Chinach, za rezygnację z pozyskiwania bawełny z Xinjiang

 0