Hakerzy z Korei Północnej doprowadzili do upadku giełdę kryptowalut

Hakerzy z Korei Północnej doprowadzili do upadku giełdę kryptowalut

YouBit, giełda kryptowalut z Korei Południowej oznajmiła, że hackerzy ukradli 17% zgromadzonych przez nią rezerw i planuje teraz złożyć wniosek o upadłość. Giełda przestała funkcjonować we wtorek, po drugim potężnym cyberataku na przestrzeni tego roku. Północna Korea najprawdopodobniej odpowiada za ten atak oraz jak utrzymuje agencja wywiadowcza Korei Południowej, również za poprzednie ataki na giełdę.

YouBit zawiesiło depozyty oraz wycofywanie aktywów, co jest rezultatem ataku. "W związku z upadłością, rozliczenia będą procedowane zgodnie z postępowaniem upadłościowym" - oświadczyła giełda swoim klientom. Wszystkie aktywa zostaną obniżone do 75% ich wartości, a YouBit będzie dążył do zminimalizowania strat klientów - "Zrobimy co w naszej mocy by zminimalizować straty naszych klientów, posługując się różnymi metodami jak pozyskanie środków z ubezpieczenia (3 miliardy wonów) oraz sprzedaży firmy". Na szczęście na mocy najnowszych regulacji, w Korei giełdy mają obowiązek trzymania rezerw w zimnych portfelach, także pozostałe zasoby klientów nie ucierpiały.

Korea Północna nieustannie prowadzi wojnę z innymi państwami, która póki co ogranicza się do cyberataków. W końcu jednak miarka się przebierze... 

W kwietniu tego roku ta sama giełda, jednak funkcjonująca pod nazwą Yapizon została zaatakowana i straciła ponad 4000 BTC. Według KISA - agencji bezpieczeństwa cybernetycznego Południowej Korei, za oba ataki odpowiadają hackerzy z Korei Północnej. Według wielu raportów, Korea Północna dysponuje potężną ilością świetnie wyszkolonych hackerów, których jedną z działalności jest kradzież kryptowalut.  Przypomnamy, że zaledwie wczorajszego dnia administracja Donalda Trumpa oskarżyła północnokoreańskich hackerów o wypuszczenie na wolność ransomware WannaCry. Portfele z kryptowalutami oraz giełdy pozostają jednym z najbardziej lukratywnych celów dla przestępców, zwłaszcza teraz gdy obserwujemy bezprecedensowe zjawisko niesamowitych skoków cen Bitcoina. Zgodnie z raportami, ponad 70% wszystkich giełd na świecie zmaga się z atakami DDoS.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Hakerzy z Korei Północnej doprowadzili do upadku giełdę kryptowalut

 0