HDMI 2.1 przynosi wsparcie dla 8K w 60Hz, dynamiczny HDR i coś dla graczy

HDMI 2.1 przynosi wsparcie dla 8K w 60Hz, dynamiczny HDR i coś dla graczy

Technologia nie czeka na nikogo i pomimo że HDMI 2.0 wciąż nie jest jeszcze tak powszechne jak można się spodziewać (nawet na relatywnie nowych komputerach), to HDMI Forum, czyli grupa stojąca za popularnym standardem, ogłosiła wypuszczenie jego najnowszej wersji - HDMI 2.1.

Ta przygotowana została głównie z myślą o przyszłych rozwiązaniach i pomimo wstecznej kompatybilności do zapewnienia pełnego wsparcia wymagać będzie nowych kabli Ultra High Speed HDMI. Nowa wersja przyniesie bardzo duży wzrost przepustowości, ponieważ wynosić będzie on 48 Gb/ps, a nie 14,4 Gb/s jak dotychczas. To pozwoli na przesyłanie obrazu w wyższej rozdzielczości przy większej częstotliwości odświeżania, a konkretniej 4K przy 120 Hz lub 8K przy 60 Hz. Wspierana będzie nawet rozdzielczość 10K, która wykorzystywana może być przez profesjonalistów, ale zapewne jeszcze przez dłuższy czas trudno będzie znaleźć jakieś materiały oferujące taką liczbę pikseli. Ponadto nowy kabel charakteryzować będzie się większą odpornością na zakłócenia elektromagnetyczne (EMI).

HDMI 2.1 to tak naprawdę standard przyszłości, ale ta może nadejść szybciej niż nam się wydaje

Nowy standard obsłuży także dynamiczne HDR, gdzie wykorzystywane są dynamiczne metadane, co pozwoli dobrać do każdej klatki obrazu dokładne wartości dla głębi kolorów, detali, jasności, kontrastu i szerszego gamutu koloru (wspierane przez HDR10+, które powstało z inicjatywy Samsunga i Amazonu). Poza tym, HDMI 2.1 przyniesie kilka naprawdę ciekawych technologii, szczególnie z perspektywy graczy. Mowa tu o Variable Refresh Rate (VRR), które redukować, a w niektórych przypadkach eliminować ma laga, przycięcia obrazu czy efekt jego rwania. Quick Frame Transport (QFT) także zapewnić ma płynniejszą rozgrywkę, niwelując opóźnienia podczas przesyłu klatek (ma to mieć duże znaczenie dla wirtualnej rzeczywistości), a tryb Auto Low Latency również oferować ma obraz bez zbędnych opóźnień. Warto też wspomnieć o eARC (Enhanced Audio Return Channel), które usprawni połączenie ze sobą sprzętu audio. Specyfikacja standardu HDMI 2.1 jest już dostępna dla wszystkich zainteresowanych podmiotów, a Test zgodności z HDMI 2.1 (CTS - Compliance Test Specification) będzie publikowany etapami między pierwszym a trzecim kwartałem 2018 roku. Więcej na ten temat dowiemy się zapewne na targach CES 2018.

Pokaż / Dodaj komentarze do: HDMI 2.1 przynosi wsparcie dla 8K w 60Hz, dynamiczny HDR i coś dla graczy

 0