HMD Global i ZEISS zakończyły współpracę. Smartfony Nokii pozbawione technologii niemieckiej firmy

HMD Global i ZEISS zakończyły współpracę. Smartfony Nokii pozbawione technologii niemieckiej firmy

HMD Global, do którego należy marka Nokia zakończył wieloletnią współpracę z ZEISS, co oznacza, że smartfony nie będą dostawać aparatów fotograficznych sygnowanych logiem niemieckiej firmy.

Nokia i ZEISS prowadziły relacje biznesowe, zanim HMD Global przejął licencję na produkcję oraz sprzedaż urządzeń kultowej niegdyś marki telefonów komórkowych. Współpraca była kontynuowana cały czas i właśnie dobiegła końca. Przyszłe smartfony Nokii nie zostaną wyposażone w aparaty fotograficzne z logo ZEISS, chociaż partnerstwo to nie było na wyłączność, ponieważ przedsiębiorstwo z Niemiec dostarczało rozwiązania do sprzętu Sony Mobile i Vivo. HMD Global nie ogłosił zakończenia współpracy z ZEISS, żaden ze smartfonów ogłoszonych w tym roku przez fińską firmę nie zawiera loga producenta z branży fotograficznej. Najwyraźniej Nokia XR20 wprowadzona na rynek w sierpniu 2021 roku była ostatnim modelem opracowanym wspólnie z ZEISS.

Nokia i ZEISS zakończyły wieloletnią współpracę.

Obiektyw aparatu fotograficznego

Serwis Nokiamob otrzymał od ZEISS oświadczenie, w którym potwierdzono zakończenie współpracy z HMD Globa w zeszłym roku. ZEISS usunął również właściciela Nokii ze swojej listy partnerów. ZEISS nie zdradził, dlaczego podjęto decyzję o rozstaniu, ale możliwe, że przyczyną było skupienie się Nokii na dostarczaniu smartfonów ze średniej i niższej półki cenowej zamiast flagowców z krwi i kości. Budżetowce nie słyną ze świetnych aparatów fotograficznych robiących wysokie jakościowo zdjęcia. Inaczej jest w przypadku Sony oraz Vivo, których telefony z technologią ZEISS są flagowcami premium high-end np. Xperia I IV i Vivo X Note. Brak technologii ZEISS jest sporym ciosem dla Nokii, ale to nie jedyny taki przypadek w historii.

Inny niemiecki producent z branży fotograficznej, Leica jakiś czas temu zakończył współpracę z Huawei i związał się z Xiaomi, czego owocem pozostaje pierwszy smartfon. Huawei zakończył relacje z Niemcami 31 marca 2022 roku. Natomiast w przypadku Nokii niewykluczone, że kiedyś wróci do partnerstwa z ZEISS albo nawiąże kontakty z Leica czy Hasselblad, chociaż nastąpiłoby to najwcześniej gdyby producent wrócił na ścieżkę produkcji flagowych smartfonów. Może też nie decydować się na pomoc zewnętrznego partnera.

Samsung, Apple i Google radzą sobie bez wsparcia producenta pokroju ZEISS i są w stanie przygotować smartfony z bardzo dobrymi aparatami fotograficznymi. Uważacie, że Nokia ma szansę na przywrócenie dawnej chwały?

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: HMD Global i ZEISS zakończyły współpracę. Smartfony Nokii pozbawione technologii niemieckiej firmy

 0