Rdzeń chińskiej 21-tonowej rakiety leci w kierunku Ziemi i nikt nie wie, gdzie się rozbije

Rdzeń chińskiej 21-tonowej rakiety leci w kierunku Ziemi i nikt nie wie, gdzie się rozbije

Rdzeń chińskiej rakiety wkrótce wykona niekontrolowane wejście w ziemską atmosferę. Jest to pozostałość po rakiecie Long March 5B, która w niedzielę wyniosła na orbitę drugi moduł chińskiej stacji kosmicznej.

Drugi moduł, który wraz z trzecią częścią utworzy chińską stację kosmiczną Tiangong, wyniesiono na orbitę w niedzielę 24 lipca. Będzie on dołączony do głównego elementu , który orbituje wokół Ziemi od kwietnia 2021 roku.  Moduł Wentian został wyniesiony w kosmos przez chińską rakietę Long March 5B, która wystartowała z Centrum Kosmicznego Wenchang w Hainan 24 czerwca 2022 r. Wydarzenie jest ważne dla historii Chin, ponieważ astronauci po raz pierwszy uczestniczyli w dokowaniu orbitalnym. Nowe laboratorium zadokowane zostało przednim porcie modułu rdzenia Tianhe. Niestety nie wiadomo, gdzie wyląduje pozostały rdzeń rakiety, gdy rozbije się po powrocie Ziemię.

W 2020 roku rdzeń rakiety spadł na zamieszkałe obszary w Afryce.  Nie wiadomo, gdzie rozbije się tym razem. Pokazuje to całkowicie nieodpowiedzialne podejście Chin.

Gdyby powrót był kontrolowany, rdzeń rakiety zostałby skierowany z dala od zaludnionych obszarów i poprzez ponowne uruchomienie silników trafiłby zapewne do oceanu. Niestety, tak jak w przypadku poprzedniego startu Long March 5B, powrót będzie niekontrolowany, co prowadzi do wielu obaw. W kwietniu 2021 r. szczątki rakiety bezpiecznie wpadły do Oceanu Indyjskiego, podczas gdy w 2020 r. rozbiły się na zamieszkałym obszarze na zachodnim wybrzeżu Afryki.

W 2021 r. administrator NASA Bill Nelson stwierdził: „Jest jasne, że Chiny nie spełniają odpowiedzialnych standardów dotyczących swoich kosmicznych śmieci”.  Astronom Jonathon McDowell z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics uważa, że rdzeń rakiety wejdzie w atmosferę w ciągu najbliższego tygodnia. „Niestety nie możemy przewidzieć, kiedy i gdzie” – zauważył w e-mailu do Gizmodo. „Tak duży fragment rakiety nie powinien pozostawać na orbicie, aby dokonać niekontrolowanego powrotu; ryzyko dla społeczeństwa nie jest ogromne, ale jest większe, niż mi się to podoba”.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rdzeń chińskiej 21-tonowej rakiety leci w kierunku Ziemi i nikt nie wie, gdzie się rozbije

 0