HTC Vive XR Elite - nowe samodzielne gogle VR/AR zapowiedziane. Jest na co czekać

HTC Vive XR Elite - nowe samodzielne gogle VR/AR zapowiedziane. Jest na co czekać

HTC zwiastowało swoją odpowiedź na Meta Quest Pro pod koniec zeszłego roku i  zgodnie z planem na targach CES odsłoniło karty. Najnowszy headset VR/AR firmy rzeczywiście w kilku aspektach jest podobny do konkurencji, ale także lżejszy, tańszy o kilkaset dolarów i ma parę unikalnych funkcji. HTC twierdzi, że zaprojektowało Vive XR Elite, aby wyróżniał się w zastosowaniach skoncentrowanych na produktywności i rozrywce.

Producent uruchomił już nawet zamówienia w przedsprzedaży dla gogli HTC Vive XR Elite, które zostaną wprowadzone na rynek w marcu, a ich cena 1100 USD. Może to być lżejsza alternatywa dla Meta Quest Pro, które kosztują 1500 USD za podobny sprzęt, z funkcjonalnością pass-through w kolorze i obsługą oprogramowania.

Może to być lżejsza alternatywa dla Meta Quest Pro, które kosztują 1500 USD za podobny sprzęt

XR Elite jest wyposażony w cztery kamery śledzące o szerokim FOV, kamerę RGB o wysokiej rozdzielczości i czujnik głębi. Przy rozdzielczości 1920 × 1920 pikseli na oko nowy produkt HTC ma nieco wyższą rozdzielczość ekranu niż Quest Pro. Co więcej, przy 635 gramach XR Elite waży prawie 100 g mniej niż flagowiec Meta. Pozostała część specyfikacji obejmuje 110 stopni FOV (pole widzenia), maksymalną częstotliwość odświeżania 90 Hz, 128 GB pamięci na dane i 12 GB pamięci RAM - praktycznie pokrywa się to z konkurencją. HTC sięgnęło jednak po procesor Qualcomm Snapdragon XR2, który napędza headset Meta Quest 2 za 400 USD, więc Meta Quest Pro ze Snapdragonem XR2+ Gen 1 powinno mieć przewagę w zakresie wydajności.  

HTC Vive XR Elite

Jedną z unikalnych cech XR Elite jest podejście do regulacji soczewek. HTC zaprojektowało „bezstopniową” regulację rozstawu źrenic i regulację dioptrii, aby wszyscy użytkownicy mogli cieszyć się headsetem bez noszenia okularów. Użytkownicy mogą również odłączyć i szybko wymienić baterię XR Elite. Jedna w pełni naładowana bateria powinna wystarczyć na około dwie godziny, a wewnętrzna bateria zapasowa daje użytkownikom dodatkowy czas na wymianę głównego akumulatora bez wyłączania sprzętu. HTC planuje wprowadzić do swoich gogli akcesoria do śledzenia twarzy i oczu, które mają się pojawić jeszcze w tym roku.

HTC Vive XR Elite

Użytkownicy mogą uruchamiać oprogramowanie PC VR na XR Elite przez USB-C lub Wi-Fi lub obsługiwać urządzenie samodzielnie za pomocą aplikacji i gier z platformy HTC Viveport. Zamówienia przedpremierowe złożone przed 15 lutego obejmują pięć gier Viveport.

HTC Vive XR Elite

Chociaż najnowszy produkt HTC wypada korzystnie w porównaniu z Quest Pro i Quest 2, prawdopodobnie wkrótce będzie musiał konkurować z kolejnym headsetem Meta, który pojawić ma się w tym roku, a jego cena oscylować ma w granicach Quest 2. Ponadto w przyszłym miesiącu zadebiutuje PlayStation VR2 pd Sony, co dla wielu osób również może być kuszącą alternatywą do typowo rozrywkowych zastosowań. Co prawda gogle Sony wymagają konsoli PS5, ale jak na sprzęt za 500 USD (3000 zł w Polsce) prezentują się naprawdę imponująco. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: HTC Vive XR Elite - nowe samodzielne gogle VR/AR zapowiedziane. Jest na co czekać

 0