Huawei coraz bliżej zajęcia pierwszego miejsca na rynku smartfonów

Huawei coraz bliżej zajęcia pierwszego miejsca na rynku smartfonów

Huawei to producent, który w ciągu ostatnich lat działalności przeszedł dość długą drogę, by znaleźć się w obecnym niezwykle korzystnym położeniu. Cztery lata temu chiński gigant wysłał na rynek ponad 104 mln smartfonów z 5,5% udziałów na rynku utrzymując 3 miejsce wśród firm tworzących tego rodzaju urządzenia. Natomiast rok później Huawei ogłosił dość ambitny cel stania się liderem branży telefonów do maksymalnie 2021 roku. Niestety teoretycznie plany te nadal może pokrzyżować trwająca wojna handlowa między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, której ofiarą stało się popularne przedsiębiorstwo (Donald Trump nie ukrywał, iż wykorzystuje on wspomnianą firmę jako kartę przetargową we wszelkich negocjacjach). Dodatkowo Huawei zostało wpisane przez rząd USA na listę uniemożliwiającą współpracę z amerykańskimi firmami, co również stanowi poważne utrudnienie w wypełnieniu przytoczonego założenia.

Według prognoz Huawei mimo trudności ma szansę zająć pozycję lidera na rynku smartfonów.

O dziwo jak wskazuje najnowszy raport Strategy Analytics, chińskie przedsiębiorstwo może mimo trudności osiągnąć zamierzony cel. Korea Herald szacuje, iż Huawei zakończy 2019 rok na drugim miejscu z 251 milionami wysłanych na rynek smartfonów, zaś jego udział wyniesie 17,7%. Nie jest to jakaś znacząca różnica względem lidera Samsunga, którego udział zatrzyma się na poziomie 21,3% przy prognozowanych 323 mln telefonów. Eksperci są zgodni, że odległość dzieląca dwójkę gigantów ulega coraz większemu zwężeniu. Przykładowo Huawei zamknął poprzedni rok z 14,4% rynkowych udziałów, podczas gdy u Samsunga było to 20,3%. Chociaż Samsung nadal sprzedaje więcej urządzeń od konkurenta, to ten drugi pozostaje na właściwej ścieżce pozwalającej osiągnąć postawione dawniej założenia.

Huawei coraz bliżej zajęcia pierwszego miejsca na rynku smartfonów Huawei: Gdyby nie sankcje sprzedalibyśmy ponad 300 mln smartfonów

Trzecie miejsce w tym wyścigu zajmuje z kolei Apple, który do końca roku dostarczy 193 mln telefonów zamykając dwunastomiesięczny okres z 13,6% rynkowym udziałem. Oczywiście są to wyłącznie szacunki analityków i finalnie prześcignięcie Samsunga i zajęcie pozycji lidera branży wcale nie musi zostać zrealizowane. Tym bardziej że USA nie wycofały całkowicie zakazu handlu ograniczając się jedynie do wydawania oddzielnych pozwoleń amerykańskim firmom chcącym handlować z Huawei.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei coraz bliżej zajęcia pierwszego miejsca na rynku smartfonów

 0