Huawei i Xiaomi dołączają do bojkotu zachodnich firm i usuwają aplikacje Nike i Adidasa ze sklepów

Huawei i Xiaomi dołączają do bojkotu zachodnich firm i usuwają aplikacje Nike i Adidasa ze sklepów

Niedawno pisaliśmy, że firma H&M została usunięta z dostępnych w Chinach aplikacji nawigacyjnych, takich jak Apple Maps i innych platform. Jest to dość specyficzna kara za zaprzestanie pozyskiwania m.in. bawełny z regionu Xinjiang, regionu oskarżanego i zmuszanie Ujgurów do niewolniczej pracy. Chociaż sprzedawca odzieży ma ponad 400 lokalizacji w Chinach, każda z nich została usunięta z map, zgłoszeń przejazdów i aplikacji e-commerce w Chinach. W minionym miesiącu administracja Bidena ogłosiła sankcje wobec Chin z powodu tego, co nazywają ciągłymi naruszeniami praw człowieka wobec mniejszości ujgurskich w Xinjiang i innych miejscach. W odpowiedzi chińskie państwowe media i podmioty rządowe zaczęły nawoływać do bojkotu zachodnich marek, w tym H&M, Adidas i Nike. 

Huawei i Xiaomi dołączają do bojkotu zachodnich firm, usuwając ze swoich sklepów aplikacje m.in. Adidasa i Nike.

Do bojkotu dołączyli teraz jedeni z najbardziej rozpoznawalnych chińskich gigantów technologicznych - Huawei i Xiaomi. Obie firmy usunęły ze swoich sklepów aplikacje takich firm jak Nike i Adidas. Po wejściu do sklepu Huawei, który jest głównym (aczkolwiek niejedynym dostępnym) sklepem na nowych urządzeniach tego producenta, nie znajdziemy aplikacji kilku zachodnich gigantów odzieżowych, którzy zrezygnowali z wykorzystywania chińskiej bawełny. Działania te według doniesień popierają też sami chińscy konsumenci, również bojkotując znane zachodnie marki.

Jest to kolejny przejaw przepychanek między Chinami i USA, które rozpoczęły się w czasie kadencji Donalda Trumpa. Amerykanie odcięli Huawei i kilka innych firm od swoich technologii, uniemożliwiając m.in. produkcję procesorów Kirin i korzystanie z usług Google m.in. na rewelacyjnej serii Huawei P40. Chiny reagują znacznie spokojniej, rozwijając swoją wewnętrzną technologię i dążąc do uniezależnienia od Zachodu. Usunięcie firm z map i sklepów z aplikacjami to mały prztyczek, podobnie jak zakaz wjazdu pojazdów Tesla na krytyczne dla bezpieczeństwa obszary. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei i Xiaomi dołączają do bojkotu zachodnich firm i usuwają aplikacje Nike i Adidasa ze sklepów

 0