Huawei mimo ograniczeń nadal inwestuje miliardy dolarów w amerykańskie technologie

Huawei mimo ograniczeń nadal inwestuje miliardy dolarów w amerykańskie technologie

Huawei, który niegdyś walczył z gigantami technologicznymi o prym na rynku smartfonów, dziś musi pogodzić się z zajmowanym odległym miejscem od podium, do czego przyczyniły się wprowadzone dwa lata temu sankcje. Brak usług Google w urządzeniach Huawei wyposażonych w Androida to jeden z tych czynników odrzucających klientów od oferty chińskiego producenta. Mimo ograniczeń na amerykańskie produkty korporacja z Państwa Środka nadal współpracuje z podmiotami z USA, płacąc im miliardy dolarów za technologię.

Jak wskazuje agencja Reuters, dostawcy Huawei w okresie od listopada 2020 do kwietnia 2021 roku otrzymali 113 licencji na sprzedaż własnych produktów o łącznej wartości 61 miliardów dolarów. Producent chipów SMIC otrzymał 188 licencji eksportowych wartych prawie 42 mld USD. Według dostępnej informacji 9 na 10 wniosków licencyjnych przyznano dostawcom SMIC, natomiast w przypadku Huawei zaakceptowano 69% wniosków. Widzimy więc, że chociaż ban obowiązuje, to nie jest on bezwarunkowy i zawsze istnieje opcja zwrócenia się do odpowiedniego organu o udzielenie zgody na sprzedaż amerykańskich technologii objętym sankcjami przedsiębiorstwom z Chin. Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA głosowała w czwartek za przyjęciem wniosku senatora Michaela McCaula o ujawnienie danych związanych z przyznawaniem licencji.

Mimo nałożonych sankcji od listopada 2020 do kwietnia 2021 roku partnerzy Huawei i SMIC otrzymali licencje na dostawę towarów o wielomiliardowej wartości.

Huawei mimo ograniczeń nadal inwestuje miliardy dolarów w amerykańskie technologie

Jakiś czas po nałożeniu ograniczeń nie brakowało głosów, że są one dziurawe. Republikański senator Marco Rubio uważa, iż prezydent USA Joe Biden musi wyjaśnić, dlaczego firmy nadal otrzymują wspomniane pozwolenia na współpracę z chińskimi podmiotami. "To tylko kolejny przykłada tego jak prezydent Biden podchodzi do poważnego zagrożenia gospodarczego i bezpieczeństwa stwarzanego przez Komunistyczną Partię Chin" - powiedział Rubio. Zdaniem Departamentu Handlu USA zatwierdzane wnioski nie odzwierciedlają faktycznego poziomu dostaw towarów. W praktyce wykorzystywanych jest połowa wszystkich tego rodzaju licencji.

Same wnioski są rozpatrywane zgodnie z regułami, za których wprowadzenie odpowiada administracja byłego prezydenta Donalda Trumpa i które są utrzymane przez ekipę Joe Bidena. Huawei trafił na czarną listę Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych w maju 2019 roku w związku z obawami o bezpieczeństwo narodowe. SMIC wpisano na taką listę w grudniu ubiegłego roku. Warto zaznaczyć, że Huawei może korzystać, chociażby z układów Qualcomma, ale wyłącznie tych niewyposażonych w modem 5G co w dobie popularyzacji najnowszego standardu sieci nie jest zbyt korzystnym rozwiązaniem dla producenta.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei mimo ograniczeń nadal inwestuje miliardy dolarów w amerykańskie technologie

 0