Huawei mógł znaleźć sposób na ominięcie amerykańskich sankcji

Huawei mógł znaleźć sposób na ominięcie amerykańskich sankcji

Huawei kilka lat temu został wpisany na czarną listę przez Stany Zjednoczone, w efekcie utracił dostęp do najnowocześniejszej amerykańskiej technologii. Urządzenia producenta z Chin nie mogą korzystać z procesorów z modemem 5G czy implementować Androida z dostępem do usług Google. Najwyraźniej Huawei znalazł metodę obejścia amerykańskich ograniczeń.

W 2019 roku Centralna Agencja Wywiadowcza poinformowała, że ​​chiński rząd bezpośrednio sfinansował Huawei i umożliwił firmie szpiegowanie swoich klientów. W tym samym czasie weszła ustawa o autoryzacji obrony narodowej, która uniemożliwia agencjom rządowym USA korzystanie z produktów Huawei i mniejszego konkurenta ZTE. Co więcej, wprowadzone regulacje ograniczają to co podmiot z Państwa Środka mógł kupować od dostawców półprzewodników i innej technologii, działających na terenie Stanów Zjednoczonych. Według źródeł Bloomberga, Huawei wspiera teraz mały start-up zamawiający sprzęt dla fabryki półprzewodników.

Huawei próbuje ominąć amerykańskie sankcje za sprawą start-upu, którego nie objęto ograniczeniami. Ma on dostarczać producentowi półprzewodniki.

Huawei

Podobno nową fabryką półprzewodników Pengxinwei IC Manufacturing Co. (znana jako PXW) zarządza były dyrektor Huawei. Zostanie ona zbudowana w pobliżu siedziby Huawei, ponieważ oczekuje się, że to ten producent będzie największym klientem fabryki. Jeżeli jest to prawda wówczas Huawei ma szansę odzyskać równowagę na rynku i oferować lepszy sprzęt. Jednak okaże się, czy PXW naruszy amerykańskie sankcje handlowe za dostarczanie produktów Huawei. Co więcej, poinformowano, że pierwsze produkty przedsiębiorstwa bazujące na procesie produkcyjnym 28 nm zadebiutują w 2025 roku. Niektóre z amerykańskich ograniczeń mogą jednak objąć PXW i uniemożliwić dostawę Huawei nowoczesnych rozwiązań objętych sankcjami.

Huawei niegdyś aspirujący do zostania najpopularniejszym producentem smartfonów dziś wypadł z obiegu i pozostaje na obrzeżach rynku, ustępując miejsca silniejszym, którzy nie są związani sankcjami USA. Według informacji z marca 2022 roku firma zanotowała przychody w wysokości 636,8 mld juanów (99,9 mld dolarów), co daje spadek o 28,5% w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. To pierwszy roczny spadek przychodów od 20 lat, od czasu, kiedy Huawei zaczął przedstawiać wyniki finansowe. Zysk netto wzrósł w 2021 r. o 75,9 proc. do 113,7 mld juanów.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei mógł znaleźć sposób na ominięcie amerykańskich sankcji

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł