Huawei odnotowuje kwartalny spadek przychodów. Producent nie może jednak narzekać

Huawei odnotowuje kwartalny spadek przychodów. Producent nie może jednak narzekać

Odkąd Huawei trafił na czarną listę Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych nie wiedzie mu się już aż tak dobrze jak dawniej co potwierdzają wyniki finansowe. Wynika z nich, że kwartalne przychody producenta zmniejszyły się po raz pierwszy w historii i w ostatnich trzech miesiącach 2020 roku wyniosły 220,1 mld juanów (regres o 11%). Należy zaznaczyć, że w trzecim kwartale urosły o 3,7% a w drugim 23%. Sytuacja nie jest jednak dramatyczna, bowiem w całym minionym roku Huawei odnotował wzrost przychodów o 3,8% (891,4 mld juanów), a motorem napędowym sprzedaży produktów były Chiny - tam progres sprzedaży wyniósł 15%, natomiast w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz Afryce spadek oscylował na poziomie 12,2% zaś w Amerykach i Azji kolejno 24,5% oraz 8,7%. Do tej sytuacji przyczyniły się nie tylko amerykańskie sankcje, ale pandemia COVID-19 co podkreśliło samo Huawei - "ograniczenia w dostawach na rynku smartfonów wywarły na nas duży wpływ i nie byliśmy w stanie ujrzeć wyraźnej podaży naszych urządzeń".

Kwartale przychody Huawei zmniejszyły się po raz pierwszy w historii i w ostatnich trzech miesiącach 2020 roku wyniosły 220,1 mld juanów (regres o 11%).

Huawei odnotowuje kwartalny spadek przychodów. Producent nie może jednak narzekać

Nie brak więc przekonania, że Huawei mimo przeciwności wychodzi z trudnego dla siebie 2020 roku silniejsze. Firma nie sprecyzowała o ile spadły przychody ze sprzedaży smartfonów. Przypomnijmy, że sankcje uniemożliwiają poza pewnymi wyjątkami współpracowanie z podmiotami ze Stanów Zjednoczonych w konsekwencji najnowszy sprzęt Huawei jest pozbawiony usług Google. Ten aspekt może przeszkadzać pewnej grupie odbiorców, którzy nie wyobrażają sobie np. braku dostępu do Play Store, Gmaila czy YouTube. Światełkiem w tunelu była dla chińskiego przedsiębiorstwa zmiana na stanowisku prezydenta USA, ale pełniący tę funkcję od stycznia Joe Biden aktualnie nie zrobił nic konkretnego, żeby złagodzić lub zdjąć nałożone ogranicznenia przez administrację Donalda Trumpa. Jeśli chodzi o branżę smartfonów w czwartym kwartale 2020 roku liderem było Apple ze wzrostem rok do roku o 14,9%, które wyprzedziło Samsunga 0 spadek o 11,8%.

Huawei rozwija swój autorski system mobilny HarmonyOS, który pozostaje w trzeciej i ostatniej fazie bety. W kwietniu z kolei rusza udostępnianie oprogramowanie stabilnej wersji i pierwszym urządzeniem, na które trafi będzie składany Mate X2, a następnie Huawei Mate 40. Otrzyma go również flagowiec P50, który zadebiutuje w tym roku. Firma wiąże z oprogramowaniem duże nadzieje, chcąc w bieżącym roku objąć nim od 300 do 400 milionów urządzeń.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei odnotowuje kwartalny spadek przychodów. Producent nie może jednak narzekać

 0