Huawei ogłasza koniec układów Kirin, które ostatni raz pojawią się w Mate 40. Trump wygrał...

Huawei ogłasza koniec układów Kirin, które ostatni raz pojawią się w Mate 40. Trump wygrał...

Według firm analitycznych Counterpoint , IDC i Canalys,  w drugim kwartale 2020 roku Huawei sprzedało więcej smartfonów niż jakikolwiek inny producent. Chociaż można to częściowo przypisać ożywieniu gospodarczemu Chin, nadal nie było to łatwe osiągnięcie. Zwycięstwo może być jednak krótkotrwałe, ponieważ Huawei stoi wciąż w obliczu sankcji nałożonych przez USA, które dopiero teraz dotkliwie uderzą w producenta smartfonów. Google ograniczyło już możliwość Huawei do korzystania z ich aplikacji i usług. Stany Zjednoczone wymagają teraz, aby producenci korzystający z amerykańskiej technologii występowali o pozwolenie na sprzedaż półprzewodników firmie Huawei. Firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) potwierdziła, że ​​nie przyjmuje już nowych zamówień od Huawei, co to stawia przyszłość chipów Kirin w zawieszeniu.

Z braku dostępnych technologii i fabryk gotowych na przyjęcie zamówień, Huawei jest zmuszone do zrezygnowania z własnych procesorów Kirin. Jeśli Qualcomm nie dostanie zgody rządu, to chińczykom pozostaną jedynie układy MediaTek.

Prezes Grupy Biznesowej Huawei, Yu Chengdong powiedział, że produkcja chipów Kirin zostanie wstrzymana po 15 września. Wcześniej oczekiwano, że firma przeniesie produkcję swoich układów do Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC), która jest największym chińskim kontraktowym producentem chipów. Analitycy mieli jednak wątpliwości co do możliwości SMIC w produkcji chipów dla Huawei. Okazuje się, że mieli rację, ponieważ według chińskich mediów Huawei przyznało się do porażki i oznajmiło, że chipy Kirin po prostu nie mogą być dłużej produkowane. Chengdong określił to jako ogromną stratę dla firmy, co jest zrozumiałe. TSMC dostarczy wszystkie poprzednie zamówienia  na Kirin 1020, który prawdopodobnie będzie napędzał nadchodzący Mate 40, do 14 września. Układ jest najwyraźniej oparty na procesie 5nm, tym samym co nadchodzący Qualcomm Snapdragon 875G . 

Kirin 1020 może pochwalić się wzrostem wydajności o 50% w porównaniu z Kirin 990, który znajduje się w Mate 30. Huawei potwierdziło również, że Mate 40 będzie ostatnim telefonem z wewnętrznym chipem. Opatentowany krzem ma swoje zalety, takie jak lepsza integracja i niższe koszty, a to niewątpliwie ogromny cios dla firmy. Według IC Insights, HiSilicon jako pierwsza chińska firma znalazła się na liście dziesięciu największych producentów półprzewodników na początku tego roku. Teraz, gdy filia prawdopodobnie nie będzie już projektować więcej chipów, może zostać zamknięta. Qualcomm najwyraźniej będzie próbował zdobyć licencję na produkcję chipów dla Huawei w przyszłym roku. W przeciwnym razie, nowe urządzenia chińskiego giganta będą napędzane najprawdopodobniej przez SoC MediaTek.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei ogłasza koniec układów Kirin, które ostatni raz pojawią się w Mate 40. Trump wygrał...

 0