Huawei patentuje technologię wykrywającą Ujgurów wśród tłumu przechodniów

Huawei patentuje technologię wykrywającą Ujgurów wśród tłumu przechodniów

Na światło dzienne wypłynął patent złożony przez Huawei, dotyczący systemu, który na zdjęciach z monitoringu miejskiego identyfikuje osoby pochodzenia ujgurskiego. Zgłoszenie patentowe jest jednym z kilku tego typu, w które zaangażowane są wiodące chińskie firmy technologiczne. Huawei chce teraz dokonać zmian patentu i zarzeka się, że żadna z ich technologii nie została zaprojektowana do identyfikacji grup etnicznych. Firma podkreśla, że zmiana wpisu we wniosku patentowym ​​będzie wymagała zwrócenia się do Chińskiej Narodowej Administracji Własności Intelektualnej (CNIPA) - krajowego organu patentowego. Ujgurzy należą do w większości muzułmańskiej grupy etnicznej, zamieszkującej głównie prowincję Xinjiang w północno-zachodnich Chinach. Władze rządowe są oskarżane o wykorzystywanie wobec nich zaawansowanej technologii nadzoru i przetrzymywanie wielu z nich w obozach pracy przymusowej. Pekin natomiast twierdzi, że obozy oferują dobrowolną edukację i szkolenia. 

Huawei oraz inny giganci z Chin złożyli wnioski patentowe dotyczące Sztucznej Inteligencji zdolnej do wykrywania Ujgurów wśród pieszych.

Patent Huawei został pierwotnie złożony w lipcu 2018 roku we współpracy z Chińską Akademią Nauk. Opisuje sposoby wykorzystania technik głębokiego uczenia do identyfikacji różnych cech fotografowanych lub filmowanych na ulicy pieszych. Patent koncentruje się na różnych aspektach działania technologii, podkreślając, że różne postawy ciała - na przykład, czy ktoś siedzi lub stoi - mogą wpływać na dokładność. Dokument wymienia również atrybuty, za pomocą których dana osoba może być celem, które, jak mówi, mogą obejmować "rasę (Han [największa grupa etniczna Chin], Ujgur)". Rzecznik Huawei powiedział, że odniesienie do rasy nie powinno było zostać uwzględnione. "Huawei sprzeciwia się wszelkiego rodzaju dyskryminacji, w tym wykorzystywaniu technologii do dyskryminacji etnicznej" - powiedział. "Identyfikacja rasy osobników nigdy nie była częścią projektu badawczo-rozwojowego. Nigdy nie powinno było stać się częścią aplikacji. Podejmujemy aktywne kroki, aby to zmienić". 

Amerykańscy badacze odkryli również odniesienia do Ujgurów w patentach zgłoszonych przez chińską firmę zajmującą się sztuczną inteligencją Sensetime oraz system rozpoznawania obrazów Megvii. W archiwum Sensetime z lipca 2019 r. omówiono sposoby wykorzystania oprogramowania do rozpoznawania twarzy w celu skuteczniejszej "ochrony bezpieczeństwa", na przykład wyszukania Ujgurów w średnim wieku z okularami przeciwsłonecznymi i brodą, lub w masce. Patent Megvii z czerwca 2019 roku opisał sposób ponownego etykietowania zdjęć twarzy nieprawidłowo oznaczonych w bazie danych. Stwierdzono, że klasyfikacje mogą być oparte na pochodzeniu etnicznym i dokonywać podziału na: "Han, Ujgur, nie-Han, nie-Ujgur i nieznani". Firmy zapowiedziały, że wycofają wnioski patentowe. Dwaj giganci technologiczny z Chin - Alibaba i Baidu również patentują technologię odnoszącą się do klasyfikacji ludzi według pochodzenia etnicznego, ale nie wymieniają konkretnie Ujgurów z nazwy. Nie jest to pierwszy raz, gdy w Chinach pojawiają się tego typu technologie. W 2019 roku prezentowano kamerę Hikvision, która "potrafi analizować płeć (mężczyzna, kobieta), pochodzenie etniczne (takie jak Ujgur, Han) i kolor skóry (np. biały, żółty lub czarny), niezależnie od tego, czy osoba obserwowana nosi okulary, maski, czapki lub ma brodę, ze wskaźnikiem dokładności nie mniejszym niż 90%".

AKTUALIZACJA 10:10 23.02.2021

Otrzymaliśmy od przedstawiciela Huawei oświadczenie, które zamieszczamy poniżej:

Huawei sprzeciwia się wszelkiego rodzaju dyskryminacji, w tym wykorzystywaniu technologii do dyskryminacji na tle etnicznym. Dostarczamy rozwiązania informacyjno-komunikacyjne (ICT) do użytku ogólnego, bazujące na uznanych standardach branżowych. Nie opracowujemy ani nie sprzedajemy systemów identyfikujących ludzi na podstawie przynależności etnicznej i nie zgadzamy się na wykorzystywanie naszych technologii do dyskryminowania lub gnębienia członków jakiejkolwiek społeczności.

Wierzymy, że technologia powinna służyć dobru. Huawei jako członek paktu United Nations Global Compact oraz koalicji Responsible Business Alliance zawsze opowiada się za uczciwym i niedyskryminującym stosowaniem technologii. Szanujemy prawo każdego kraju i regionu, w którym działamy, i dbamy o naszych klientów, partnerów oraz wszystkie osoby, które korzystają z naszej technologii lub znajdują się pod jej wpływem. Nie wspieraliśmy i nigdy nie będziemy wspierać wykorzystywania technologii do dyskryminowania jakichkolwiek mniejszości.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei patentuje technologię wykrywającą Ujgurów wśród tłumu przechodniów

 0