Huawei podejrzewane o złamanie sankcji nałożonych na Iran

Huawei podejrzewane o złamanie sankcji nałożonych na Iran

Według doniesień Wall Street Journal, amerykański Departament Sprawiedliwości rozpoczął dochodzenie w sprawie chińskiego producenta smartfonów oraz dostawcy urządzeń sieciowych Huawei.

Firma przyciągnęła uwagę rządu USA już w 2012 roku, kiedy to pojawiły się pierwsze pogłoski o powiązaniu firmy z chińskim rządem. Na początku tego roku różne agencje rządowe ostrzegały Amerykanów przez kupowaniem produktów Huawei, strasząc możliwością szpiegowania użytkowników i korporacji. Wiele sklepów, włączając w to giganty ja Best Buy, wycofało się z dystrybucji smartfonów tej firmy. Dzisiejszy raport mówi, że Departament Sprawiedliwości prowadzi dochodzenie w sprawie pogwałcenia nałożonych przez USA sankcji na Iran. ZTE, które to również było wiązane z chińskim rządem i podejrzewane o szpiegostwo, zostało uznane winnym wysyłania towarów i świadczenia usług Iranowi i Północnej Korei, za co nałożono karę w wysokości 1,19 miliarda dolarów. Firma nie wywiązała się z nałożonych zobowiązań, co w konsekwencji doprowadziło do nałożenia kary w innej postaci.

Huawei może wkrótce podzielić los ZTE. Amerykański rząd jak widać bardzo nie lubi chińskich smartfonów

ZTE ma obecnie zakaz eksportu amerykańskich towarów aż do 2025 roku. Sytuacja taka sprawia, że ZTE zostało odcięte od dostaw procesorów Snapdragon oraz systemu Android. Teraz według Wall Street Journal podobny los może czekać Huawei. Trzeba jednak zaznaczyć, że o ile dla ZTE odcięcie od procesorów to kwestia być albo nie być, tak Huawei w dużej mierze polega na swoich własnych układach Kirin (zobacz: Procesory Kirin pozostają na wyłączność marek Huawei i Honor). Pomimo tej nagonki na chińskie urządzenia, to użytkownicy decydują ostatecznie co zakupią i jest wiele osób na rynku amerykańskim, które skusiłyby się na najnowszy model P20 Pro. Portal PhoneArena przeprowadził nawet ankietę,  której wynika, że 50,67% badanych kupiłoby smartfona Huawei gdyby miało szansę. Zaledwie 16,14% obawia się wycieku prywatnych danych w tych urządzeniach.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei podejrzewane o złamanie sankcji nałożonych na Iran

 0