Huawei usunął gry Tencent ze swojej platformy z aplikacjami (aktualizacja)

Huawei usunął gry Tencent ze swojej platformy z aplikacjami (aktualizacja)

Huawei usunął gry wydawane przez Tencent ze swojego sklepu z aplikacjami. Nastąpiło to po tym, gdy druga firma 31 grudnia dokonała "dużej zmiany" we współpracy z producentem smartfonów. Huawei przyznał, że decyzję podjęto po konsultacji z zespołem prawnym i oparto ją na założeniu, że Tencent jednostronnie poprosił o wstrzymanie współpracy. Rzecznik Tencent przyznał, że gry zostały usunięte w piątek, ponieważ wygasła zawarta wcześniej umowa i teraz należy podpisać nowy kontrakt. "Prowadzimy rozmowy oraz negocjacje z Huawei w celu znalezienia rozwiązania i mamy nadzieję, że jak najszybciej wznowimy nasze usługi" - powiedział rzecznik wydawcy. Warto wspomnieć, że większość smartfonów w Chinach korzysta z systemu mobilnego Android, a jak wiadomo sklep Google Play w związku z nałożonymi sankcjami nie jest dostępny na nowych urządzeniach Huawei.

Huawei usunął ze swojego sklepu z aplikacjami produkty Tencent. Teraz obie firmy muszą dogadać się odnośnie warunków współpracy.

Jest to dla tamtejszego rynku niemała strata, bowiem przedsiębiorstwo we wrześniu miało w Państwie Środka dostawy na poziomie 43 procent (via Counterpoint Research). Oczywiście media wskazują na drugie dno tej sprawy, mianowicie chodzi o to, że obie strony nie doszły do porozumienia podczas podziału przychodów. I tak Huawei domagał się 50-procentowej prowizji ze sprzedaży każdej gry i aplikacji. Oczywiście ciężko ocenić czy całość zakończy się otwartym konfliktem mogącym śmiało konkurować z bitwą toczoną między Apple oraz Epic Games Store. Jednak żadna ze stron najpewniej nie chce do tego dopuścić, gdyż Tencent odpowiada za świetnie oceniane tytuły mobilne, jak również pozostaje ważnym udziałowcem m.in. Riot Games studia, które na koncie ma League of Legends i Valorant.

Tencent dokonał ostatnio zakupu Digital Extremes oraz Splash Damage mających na swoich kontach Warframe i Gears Tactics, zaś obie ekipy przyznały, że nadal pozostaną niezależne i będą rozwijać swoje prodjekty. O tym, że ludzie lubią wydawać pieniądze na aplikacje lub gry mobilne niechaj świadczy ogromny boom, jaki miał miejsce podczas Świąt Bożego Narodzenia. Według statystyk firmy analitycznej Sensor Tower globalne wydatki w tym okresie na platformach App Store oraz Google Play wyniosły 407,6 mln dolarów co oznacza wzrost o 34,5 procent rok do roku w porównaniu z 303 mln wygenerowanymi w analogicznym czasie 2019 roku.

Aktualizacja 03.01.2021:

Jak informuje serwis Gizmochina, aplikacja Tencent wróciły do sklepu Huawei, więc najpewniej obie strony doszły wreszcie do porozumienia, chociaż brak oficjalnego komunikatu od obu zainteresowanych stron.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei usunął gry Tencent ze swojej platformy z aplikacjami (aktualizacja)

 0