HWiNFO wkrótce podawać będzie pomiar temperatury z najgorętszego czujnika GPU na kartach NVIDII

HWiNFO wkrótce podawać będzie pomiar temperatury z najgorętszego czujnika GPU na kartach NVIDII

Igor Wallossek (Igor'sLAB) donosi, że HWiNFO w kolejnej aktualizacji doczeka się nowej funkcji. Popularne narzędzie do monitorowania PC wkrótce będzie w stanie odczytać dane z najgorętszego czujnika GPU na kartach NVIDII, co dotychczas było niedostępne dla GPU Ampere. To w połączeniu z pomiarem „temperatury złącza pamięci” może dać inny obraz efektywności chłodzenia karty graficznej. Funkcja ta może być więc bardzo przydatna zarówno dla recenzentów, jak i entuzjastów PC. Warto też dodać, że pomiar tzw. hotspotu (najgorętszego miejsca) dla kart z rodziny AMD RDNA2 jest już dostępny w oprogramowaniu HWiNFO, choć nie ma do końca pewności, co jest raportowane przez czujnik GPU. W rzeczywistości podawana wartość może pochodzić z wielu sensorów lub dostarczać tylko informacji o określonej grupie. 

Popularne narzędzie do monitorowania PC wkrótce będzie w stanie odczytać dane z najgorętszego czujnika GPU na kartach NVIDII...

HWiNFO wkrótce podawać będzie pomiar temperatury z najgorętszego czujnika GPU na kartach NVIDII

Jak podaje Igor Wallossek, temperatura podawana przez GPU i temperatura hotspotu mogą różnić się od 12 do nawet 20 ℃. Odczyt hotspotu może odgrywać kluczową rolę w zachowaniu coolera i jest wykorzystywany przez GPU do telemetrii i kontroluje prędkość wentylatorów, a także różne funkcje GPU, które mogą zostać wyłączone, gdy temperatura osiągnie określony poziom. Dzięki testom Igora wydaje się, że pomiar najgorętszego miejsca  w karcie GeForce RTX 3090 dostarcza innych informacji niż pomiar AMD. Wydawałoby się również, że odczyt hotspotu AMD może z łatwością osiągnąć ten sam poziom co pamięć GDDR6. Niemniej jednak w RTX 3090 temperatura hotspotu jest od 11 do 14 ℃ wyższa niż globalnie podawana temperatura GPU, ale nie osiąga temperatury pamięci GDDR6X w żadnym momencie, gdy karta się nagrzewa.

HWiNFO wkrótce podawać będzie pomiar temperatury z najgorętszego czujnika GPU na kartach NVIDII

W przypadku kart NVIDIA zmierzyłem do tej pory różnicę między 11 a 14 stopni między odczytami temperatury, czyli znacznie mniej niż w przypadku kart Radeon, mimo że GPU wraz z pakietem jest znacznie bardziej płaski na Radeonach. Albo NVIDIA używa tutaj zupełnie innych pozycji czujników lub sam chip ma mniej rzeczywistych aktywnych punktów pomiarowych. Trudno to na chwilę obecną wyjaśnić (i prawdopodobnie w ogóle nie będzie można). Niemniej jednak znacznie wyższa wartość hotspotu w porównaniu do temperatury GPU jest również bardzo niezawodnym wskaźnikiem nieoptymalnego montażu coolera przez  NVIDIĘ.

— Igor Wallossek

Być może praca Igora nakłoni obu producent kart graficznych do ujawnienia dokładnych informacji, na temat tego, co dokładnie jest mierzone za pomocą czujników hotspotów ich procesorów graficznych. W tym momencie trudno jest wyciągnąć jakiekolwiek wnioski i porównywać produkty obu firm ze sobą.

Pokaż / Dodaj komentarze do: HWiNFO wkrótce podawać będzie pomiar temperatury z najgorętszego czujnika GPU na kartach NVIDII

 0