iGPU w Ryzenach 7000 można podkręcić do 3,1 GHz, co przekłada się na 42% wzrost wydajności

iGPU w Ryzenach 7000 można podkręcić do 3,1 GHz, co przekłada się na 42% wzrost wydajności

Najnowsze procesory AMD z serii Ryzen 7000, oparte na architekturze Zen 4, przyniosły wiele nowości, w tym iGPU, które dotychczas były nieobecne w desktopowych CPU Ryzen tego producenta (pomijając układy APU). Nie jest to jednak grafika pokroju Radeona 680M, która nada się nawet do grania, ale bardzo podstawowe iGPU przeznaczone do najprostszych zadań. Jak jednak odkrył SkatterBencher, zintegrowaną grafikę w procesorze AMD Ryzen 7900 można mocno podkręcić, co poprawia jej wydajność aż o 42%. 

Procesory AMD Ryzen serii 7000 „Raphael” do komputerów stacjonarnych oferują zintegrowane grafiki RDNA 2 ze 128 procesorami strumieniowymi i zaledwie 2 jednostkami CU. To iGPU działa z częstotliwością do 2,20 GHz i zapewnia około 0,563 TFLOPS mocy obliczeniowej FP32, co jest porównywalne z kartami graficznymi z pierwszej dekady tego wieku i nie wystarcza, by cieszyć się współczesnymi grami. Taka integra wciąż może jednak wyświetlać grafikę i odtwarzać niektóre filmy. A jak się właśnie okazuje, można mocno ją podkręcić, by znacząco zwiększyć jej wydajność. 

Jak odkrył SkatterBencher, zintegrowaną grafikę w procesorze AMD Ryzen 7900 można mocno podkręcić, co poprawia jej wydajność aż o 42%. 

Podkręcanie zintegrowanego GPU nie jest jednak takim prostym zadaniem. Z jednej strony AMD Agesa 1.0.0.4 obsługuje podkręcanie iGPU, ale aby wycisnąć wszystkie soki z tego procesora graficznego, trzeba pobawić się ustawieniami AMD Precision Boost Overdrive oraz zwiększyć napięcia i limity mocy.

iGPU w Ryzen 7000

Tymczasem nawet znacznie zwiększony budżet mocy Precision Boost Overdrive sam w sobie nie zapewni znaczącej poprawy wbudowanego GPU, ponieważ jest to niewielkie GPU z niższej półki, które zaprojektowano z myślą o najprostszych zastosowaniach. Dlatego SkatterBencher zdecydował się na ręczne zwiększenie napięcia VDDCR_SOC, a także napięcia VDDCR_GFX, aby uzyskać więcej mocy dla zintegrowanego GPU.

Domyślnie GPU działa z częstotliwością 2,20 GHz przy napięciu 0,997 V, ale po zwiększeniu tego parametru do 1,2 V układ graficzny jest w stanie uzyskać taktowanie na poziomie 2949 MHz. Dalsze regulacje krzywizny napięcia/częstotliwości do 1,395 V pomaga podnieść częstotliwość GPU aż do 3,10 GHz. Jednocześnie zwiększa to moc SoC do 60,7 W, z domyślnej wartości w okolicach 38,5 W, co oznacza też, że potrzebne jest wydajniejsze chłodzenie. 

iGPU w Ryzen 7000

Wydaje się jednak, że taki zabieg jest naprawdę opłacalny, gdyż wydajność iGPU wzrasta o 42,5% w grach takich jak Tomb Raider, choć wciąż pozwala to jedynie na 17 kl./s, więc tytuł pozostaje niegrywalny. Co więcej, umożliwia również uruchomienie benchmarku dla ray tracingu, który domyślnie nie działa na wbudowanym iGPU. Jednak nawet tak ekstremalne OC nie przynosi znaczącej poprawy wydajności w wielu syntetycznych testach, prawdopodobnie z powodu innych ograniczeń.

Chociaż podkręcanie tak słabego zintegrowanego procesora graficznego opartego na RDNA 2 nie przynosi większych rzeczywistych korzyści, to jednak pokazuje spory, niewykorzystany potencjał, jaki drzemie w tych iGPU. Co ciekawe, teraz gdy AMD nie pozwala na dostosowanie krzywej napięcia/częstotliwości na samodzielnych kartach graficznych RDNA 3, wygląda na to, że podkręcanie zintegrowanych procesorów graficznych jest łatwiejsze niż OC dedykowanych GPU.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: iGPU w Ryzenach 7000 można podkręcić do 3,1 GHz, co przekłada się na 42% wzrost wydajności

 0