Ile warte są prywatne dane? Google wypłaci odszkodowanie za wyciek z Google+. Kwota to kpina...

Ile warte są prywatne dane? Google wypłaci odszkodowanie za wyciek z Google+. Kwota to kpina...

Wycieki prywatnych danych zdarzają się nieustanie. Im większa firma, tym, przeważnie więcej poszkodowanych i większy skandal. Na ile jednak można wycenić dane zbierane przez gigantów takich jak Google? Firma właśnie podpisała ugodę w sprawie wycieku danych użytkowników z nieistniejącego już Google+. Gigant internetowy zgodził się zapłacić 7,5 miliona dolarów za zakończenie sporu. Wydaje się to sporą dla przeciętnego użytkownika sumą, jednak wnioskodawcy mają prawo do zawrotnej kwoty 12 USD z puli ugodowej, chociaż może być ona jeszcze mniejsza, bo zależy od liczby zgłoszonych roszczeń. Wyciek danych został rzekomo wywołany przez „lukę” w „People API”. Firma znalazła i naprawiła błąd w październiku 2018 roku, dane wyciekały już od 2015 roku.

Google podpisało ugodę, na mocy której osoby poszkodowane w wycieku danych z Google+ otrzymają odszkodowanie. Całe 12 USD.

Google twierdziło wówczas, że nie ma dowodów, aby jacyś programiści byli świadomi błędu i wątpi, czy jakiekolwiek dane zostały naruszone. Incydent skłonił firmę do zainicjowania planu zamknięcia usługi. Stwierdzono wówczas, że liczba użytkowników Google+ maleje i nadszedł czas, aby ją zamknąć. Dwa miesiące później ujawniono kolejny wyciek, który dotyczył takich danych jak: nazwy użytkowników, adresy e-mail, zawody i wiek i to niezależnie od ustawień prywatności użytkowników. Tym razem oszacowano, że łącznie 52,5 mln użytkowników było potencjalnie zagrożonych. 

Chociaż ujawnione informacje nie były podobno istotnie szkodliwe, Google zdecydowało się wydłużyć harmonogram zamknięcia usługi o cztery miesiące. Ostatecznie  Google+ zamknięto 2 kwietnia 2019 roku. Pomimo ugody, Google nie przyznaje się w żaden sposób do winy i nie uważa, żeby powodowie ponieśli jakiekolwiek szkody w wyniku złamania zabezpieczeń. Osoby, które miały profil Google+ w okresie od 1 stycznia 2015 roku do 2 kwietnia 2019 roku, a ich dane zostały ujawnione, mogą złożyć wniosek o odszkodowanie. Wnioski należy składać do 8 października 2020 roku (oczywiście dotyczy to tylko USA). Po przesłuchaniu, które odbędzie się 19 listopada, pieniądze z ugody zostaną przekazane za pośrednictwem systemu PayPal lub czeku cyfrowego. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ile warte są prywatne dane? Google wypłaci odszkodowanie za wyciek z Google+. Kwota to kpina...

 0