Informator twierdzi, że RDNA 4 to tylko łatka dla RDNA 3, a RDNA 5 powstaje od podstaw

Informator twierdzi, że RDNA 4 to tylko łatka dla RDNA 3, a RDNA 5 powstaje od podstaw

Mało aktywny w ostatnim czasie informator znany jako „wjm47196” podzielił się kilkoma nowymi szczegółami na temat next-genowych architektur graficznych AMD, wspominając nawet o RDNA 5. 

Warto zaznaczyć, że choć „wjm47196” miał dłuższą przerwę od publikowania przecieków, to ostatnim razem jego informacje o odświeżeniu Radeona RX 6×50 XT okazały się prawdziwe. Później AMD wypuściło serię Radeon RX 7000 opartą na architekturze RDNA 3, która obecnie obejmuje kilka jednostek i najwyraźniej nie oczekuje się, że w najbliższej przyszłości otrzymają kolejne modele.

„wjm47196” podzielił się kilkoma nowymi szczegółami na temat next-genowych architektur graficznych AMD.

Następną architekturą AMD ma być RDNA 4, która napędzać powinna karty graficzne z serii Radeon RX 8000, ale jak przekonuje informator, nowa architektura to „jedynie naprawa luk dla RDNA3”, z wyższą wydajnością porównywalną do Radeona RX 7900 XT i szybszym ray tracingiem, z którego skorzysta także Sony PlayStation 5 Pro.

 

To, czego w RDNA 4 będzie jednak brakować, to wysokiej klasy GPU, które rzekomo zostały wycofane (Navi 41). Zamiast tego AMD koncentruje się już na pracach nad kolejną architekturą, czyli RDNA 5, która ma być zupełnie nową technologią powstającą od podstaw, na podobnej zasadzie jak Zen, gdy pojawił się po raz pierwszy w 2017 roku. RDNA 5 lub Navi 5 pojawiały się już w przeciekach, a mianowicie wspomniano o tej architekturze w dokumentach Microsoftu dotyczących konsoli XBOX, która ma trafić na rynek w roku fiskalnym 2028.

amd gpu

Samodzielne GPU do komputerów stacjonarnych i mobilnych napędzane przez RDNA 5 nie mają daty premiery, a nie pojawiły się też dotychczas żadne przecieki dotyczące nazw nowych układów graficznych. Jednak nie należy się ich spodziewać wcześniej niż pod koniec 2025 lub na początku 2026 roku. Na stole leży zmiana nazwy Radeona RX, a plotki sugerują, że AMD może pójść ścieżką serii Ryzen AI 100, która ma zadebiutować wraz z serią APU Strix Point w następnym miesiącu.

Plotka głosi ponadto, że były zespół Xilinx, firmy przejętej przez AMD, pracuje nad nowym oprogramowaniem AI dla ROCm (Radeon Open Compute Platform). Co ciekawe, jeden z układów graficznych RDNA 4, Navi 48, pojawił się już w przecieku aktualizacji ROCm.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Informator twierdzi, że RDNA 4 to tylko łatka dla RDNA 3, a RDNA 5 powstaje od podstaw

 0