Informatycy będą musieli dopłacić za korzystanie z 50 proc. kosztów w PIT

Informatycy będą musieli dopłacić za korzystanie z 50 proc. kosztów w PIT

Przeprowadzone w ostatnim czasie przez Fiskus kontrole wykazały, iż spora część pracowników branży informatycznej, która skorzystała z 50-procentowego zwrotu kosztów musi dokonać wpłaty brakującej części pieniędzy. 

Urząd Skarbowy postanowił wziąć się za osoby odliczające sobie 50 proc. kosztów uzyskania przychodów od honorariów wynikających z praw autorskich. Na liście oczywiście znaleźli się także informatycy. Obecne stanowisko skarbówki nie ma nic wspólnego z przeprowadzonymi w przepisach zmianami, ponieważ jeszcze w ubiegłym roku dość jasno wyrazili oni swe stanowisko na ten temat. Do idealnych przykładów przytaczanych przez Rzeczpospolitą należy firma z branży informatycznej, w której wypadku urzędnicy zakwestionowali odliczenie kosztów autorskich przez kilkanaście zatrudnionych na umowę osób. Wszelkie kwestie finansowe były ustalane na podstawie czasu poświęconego na konkretną pracę.

Jeśli Urząd Skarbowy wykryje nieprawidłowości sięgające okresu pięciu lat podatnik będzie musiał dokonać wpłaty brakującej sumy

Jak zauważa przytoczony przez Rzeczpospolitą Grzegorz Grochwina, przedstawiciel KPMG, poprzednio Skarbówka dopuszczała na ustalanie pensji za przeniesienie praw autorskich na podstawie procentowego udziału spisanego w umowie (niestety teraz kategorycznie to podważa). Przy okazji ekspert zaznacza, że jednym ze sposobów uniknięcia ewentualnego zwrotu jest otrzymanie pozytywnej interpretacji przez podatnika bądź pracodawcę. Skuteczna okaże się także dokładnie przeprowadzona dokumentacja. Ogółem, jeżeli sami odliczaliśmy 50 proc. sumy zaś nasz chlebodawca, nie uwzględnił tego w PIT-11 wtedy ponosi osobistą odpowiedzialność. Inaczej jest, gdy pracodawca osobiście stosował wspomnianą ulgę. Wówczas jeżeli zostaną wykryte nieprawidłowości będzie on musiał oddać brakującą część kwoty. Jak zauważa Andrzej Sadowski odliczanie 50 proc. kosztów, stało się bardzo modne i pozwało podnieść sumę ostatecznego wynagrodzenia. Niestety zapewne są osoby, które pozwalały sobie nadużywać tej bezpiecznej opcji.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Informatycy będą musieli dopłacić za korzystanie z 50 proc. kosztów w PIT

 0