Innosilicon prezentuje karty graficzne z autorskim GPU Fantasy One. Nawet 32 GB GDDR6X na pokładzie

Innosilicon prezentuje karty graficzne z autorskim GPU Fantasy One. Nawet 32 GB GDDR6X na pokładzie

Innosilicon, chińska firma oferująca rozwiązania graficzne i pamięciowe, zaprezentowała na konferencji prasowej „Fantasy One GPU Product Press Conference” swoje pierwsze samodzielne GPU.

W trakcie wydarzenia producent ujawnił swoje plany dotyczące GPU Fantasy One. Procesor ten oparty jest na technologii Imagination Graphics IP (a konkretnie BXT), która wprowadza mnóstwo innowacji do rozwiązań GPU oferowanych przez chińską firmę. Ujawniono aż cztery produkty, w tym rozwiązania dual-GPU i single-GPU. Typ A to konsumencka karta graficzna z pojedynczym GPU Fantasy One, który w rzeczywistości jest projektem wieloukładowym (chiplet). Niestety żadne z doniesień prasowych z Chin dotyczących tego układu nie zawierało dokładnej konfiguracji Fantasy One.

Innosilicon, chińska firma oferująca rozwiązania graficzne i pamięciowe, zaprezentowała swoje pierwsze samodzielne GPU.

Innosilicon prezentuje karty graficzne z autorskim GPU Fantasy One. Nawet 32 GB GDDR6X na pokładzie

Z danych dostarczonych przez Innoslicon wynika, że ten procesor graficzny oferuje do 5 TFLOPS mocy obliczeniowej pojedynczej precyzji i szybkość wypełniania 160 GPixel/s. Jest wyposażony w złącza DisplayPort 1.4, HDMI 2.1 i VGA. Ta karta ma być wyposażona w maksymalnie 16 GB pamięci GDDR6(X) obsługiwanej przez skromny 128-bitowy interfejs. Do tej pory technologia GDDR6X była dostępna wyłącznie dla procesorów graficznych NVIDIA/Micron Ampere, ale najwyraźniej Innosilicon przeprowadził wiele badań nad sygnalizacją PAM4 i był w stanie odblokować przepustowość pamięci do 19 Gb/s dla implementacji GDDR6X. Stosunkowo krótka magistrala pamięci odbije się jednak na maksymalnej teoretycznej przepustowości, która ma wynosić do 304 GB/s (czyli gdzieś pomiędzy Radeonem RX 6700XT a 6600XT).

Innosilicon prezentuje karty graficzne z autorskim GPU Fantasy One. Nawet 32 GB GDDR6X na pokładzieInnosilicon prezentuje karty graficzne z autorskim GPU Fantasy One. Nawet 32 GB GDDR6X na pokładzie

Karta po prawej to model „podstawowy” oparty na GPU Fantasy One, który prawdopodobnie ma mniej pamięci niż rozwiązanie z dwoma wentylatorami, ale te szczegóły nie zostały ujawnione w doniesieniach prasowych.

Innosilicon prezentuje karty graficzne z autorskim GPU Fantasy One. Nawet 32 GB GDDR6X na pokładzie

Typ B (na zdjęciu poniżej konstrukcja z trzema wentylatorami lub bez wentylatora) to rozwiązanie z dwoma procesorami graficznymi, wyposażone w dwa układy GPU Fantasy One połączone interfejsem znanym jako Innolink. Takie rozwiązanie zapewniać ma do 10 TFLOPS mocy obliczeniowej i szybkość wypełniania 320 GPixel/s. Ta karta może zaoferować 32 jednoczesne strumienie 1080p/60FPS lub 64 strumienie przy 720/30FPS. Ma oferować do 32 GB pamięci GDDR6(X), ale ponownie jest ograniczony przez dwa 128-bitowe interfejsy z każdego GPU. Wszystkie te karty są wyposażone w interfejs PCI-Express 4.0 o pełnej szerokości x16.

Innosilicon prezentuje karty graficzne z autorskim GPU Fantasy One. Nawet 32 GB GDDR6X na pokładzie

Wśród wielu funkcji, które zostały włączone na tym GPU, znajdują się graficzne interfejsy API, w tym OpenGL, OpenGL ES, OpenCL, Vulkan i DirectX. Najciekawszą zapowiedzią jest oczywiście obsługa DirectX. Niestety firma nie potwierdziła, która konkretnie wersja Microsoft Graphics API jest obsługiwana. Podczas wydarzenia zaprezentowano na żywo procesory graficzne, które obejmowały testy porównawcze z demonstracją Unigine Heaven OpenGL. Niestety żaden chiński serwis informacyjny nie podał wyników z tych testów.

Firma już potwierdziła, że ​​pracuje nad kolejnymi seriami GPU Fantasy 2 i 3, które mają zostać zaprezentowane w przyszłym roku. Innosilicon planuje wykorzystać 5 nm litografię dla tych procesorów graficznych. Technologia procesu produkcyjnego GPU Fantasy One nie została jednak (ponownie) potwierdzona przez żaden serwis informacyjny, a nie dowiedzieliśmy się też, kiedy karty graficzne z Fantasy One trafią do sprzedaży oraz jakich cen możemy się spodziewać. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Innosilicon prezentuje karty graficzne z autorskim GPU Fantasy One. Nawet 32 GB GDDR6X na pokładzie

 0