Intel Alder Lake-S 10 nm z 16 rdzeniami i 24 wątkami pojawił się w Geekbench

Intel Alder Lake-S 10 nm z 16 rdzeniami i 24 wątkami pojawił się w Geekbench

Oparte na procesie 10 nm procesory Intel Alder Lake-S będą oferować pierwszą architekturę firmy obsługującą pamięć DDR5 i PCIe 5.0. Nowa architektura procesora będzie miała hybrydowy rdzeń, zawierający małe rdzenie Tremont i duże rdzenie Sunny Cove, które zgodnie z nowym wpisem w Geekbench 5, będą zapewniać hyper-threading. Procesor, który pojawił się w Geekbench 5 posiada 16 rdzeni (8 dużych i 8 małych) oraz 24 wątki (tylko duże rdzenie wspierają hiperwątkowość). Program raportuje taktowanie bazowe 1,38 GHz z maksymalnym zegarem 17,6 GHz. Maksymalne taktowanie 17,6 GHz jest prawdopodobnie błędem i powinno być częstotliwością turbo jednego zestawu rdzeni po podzieleniu przez najprawdopodobniej 8. Najwyraźniej oprogramowanie Geekbench 5 nie radzi sobie jeszcze zbyt dobrze z architekturami hybrydowymi, takimi jak Alder Lake.

W bazie Geekbench 5 pojawił się hybrydowy procesor Intel Alder Lake-S z z 16 rdzeniami i 24 wątkami. Niestety jest to bardzo wczesna próbka, która nie mówi nam nic o przyszłej wydajności tych układów.  

Wpis zawiera również szczegóły dotyczące struktury pamięci podręcznej tego procesora, który zawiera 960 KB pamięci podręcznej L1, 1,25 MB pamięci podręcznej L2 na rdzeń i 30 MB pamięci podręcznej L3, co zgadza się ze wcześniejszymi doniesieniami. Niestety, biorąc pod uwagę jak niski jest zgłaszany zegar bazowy oraz brak pewności co do zegara maksymalnego, nie możemy brać obecnych wyników Geekbench jako wyznacznika wydajności Alder Lake, a jedynie jako ciekawostkę.

Procesor uzyskał wynik 996 w przypadku obciążenia jednego rdzenia i 6931 w przypadku obciążenia wielu rdzeni. W porównaniu z  wynikami Intel Rocket Lake-S Core i7-11700K, które również pojawiły się w Geekbench 5, widzimy tu zaledwie połowę wyniku jednordzeniowego i ponad jedną trzecią mniej w punktacji za wyniki w teście wielordzeniowym. Przyszłe próbki inżynieryjne i wersje detaliczne tych procesorów powinny uzyskać znacznie wyższe wyniki. Procesory Intel Alder Lake-S najprawdopodobniej zostaną wydane pod koniec 2021 roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Alder Lake-S 10 nm z 16 rdzeniami i 24 wątkami pojawił się w Geekbench

 0