Intel Arc Alchemist - szczegóły budżetowej karty graficznej dla desktopów

Intel Arc Alchemist - szczegóły budżetowej karty graficznej dla desktopów

Nadchodzące budżetowe GPU Intela, bazujące na architekturze Xe-HPG, może być dostępne z dwiema różnymi konfiguracjami pamięci. Tak przynajmniej wynika z najnowszych przecieków. 

Zgodnie z informacjami, do jakich dotarł Moore's Law is Dead, Intel może mieć ambitne plany dotyczące GPU DG2-128EU, ponieważ pierwsze szczegóły odnośnie desktopowych i mobilnych modeli zostały właśnie ujawnione przez YouTubera. Mówi się, że GPU, które ma trafić na rynek w pierwszym kwartale 2022 roku, początkowo pojawi się w laptopach Della i ASUSa, dopiero potem zadebiutuje na rynku komputerów stacjonarnych. Jednak nie należy spodziewać się szerszej dostępności przynajmniej do drugiego kwartału przyszłego roku, jak podaje MLID.

Nadchodzące budżetowe GPU Intela, bazujące na architekturze Xe-HPG, może być dostępne z dwiema różnymi konfiguracjami pamięci.

Desktopowy wariant Arc Alchemist z GPU DG2-128EU ma być wyposażony w 6 GB pamięci GDDR6, obsługiwanej przez 96-bitową magistralę, co jest sprzeczne z wcześniejszymi plotkami sugerującymi, że układ będzie powiązany tylko z 64-bitowym interfejsem. Co ciekawe, dla laptopów planowany jest wariant z ograniczeniami magistrali, ponieważ Intel szykuje podobno Arc Alchemist z 4 GB GDDR6 i 64-bitową szyną. Ponadto MLID nie wyklucza także wersji z 3 GB na pokładzie, która trafiłaby pewnie do najtańszych modeli. 

YouTuber nie ma tym razem żadnych innych informacji na temat GPU Xe-HPG. Chociaż jest całkiem przekonany, że TDP (75 W) ujawnione w poprzednim przecieku jest całkiem dokładne. Niestety ani cena, ani częstotliwość taktowania GPU, nie zostały jeszcze potwierdzone. Poza tym, ceny niewypuszczonych kart graficznych prawie nigdy nie są dokładne, ponieważ ich producenci często podejmują ostateczną decyzją w tym aspekcie w ostatniej chwili.

Rzekoma karta graficzna Arc Alchemist A128 konkurowałaby z procesorem graficznym AMD Navi 24 (karty RX 6500/6400) i NVIDIA GA107 (RTX 3050). Jednak ani AMD, ani NVIDIA nie wprowadziły jeszcze swoich procesorów graficznych do komputerów stacjonarnych, prawdopodobnie dlatego, że na papierze wyglądałyby słabo z ich zawyżonymi cenami w porównaniu ze starszymi rozwiązaniami, takimi jak seria AMD Polaris lub NVIDIA GTX Turing.

W tej chwili pojawiły się przecieki dotyczące trzech różnych procesorów graficznych DG2, w tym wariantów 512EU, 384EU i 128EU oraz aż 6 różnych konfiguracji kart graficznych Arc Alchemist: 512EU, 448EU, 384EU, 256EU, 128EU i 96EU. Nie jest jednak jasne, które wersje Intel wprowadzi na rynek komputerów stacjonarnych i mobilnych.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Arc Alchemist - szczegóły budżetowej karty graficznej dla desktopów

 0