Intel Arc AV1 miażdży konkurencyjne kodeki H.264 od AMD i NVIDII

Intel Arc AV1 miażdży konkurencyjne kodeki H.264 od AMD i NVIDII

Open-sourcowy kodek AV1 w końcu uzyskał sprzętowe wsparcie kodowania (dekodowanie jest już dostępne od dłuższego czasu) od kart graficznych i jest czymś, co pozwala błyszczeć układom Arc Alchemist firmy Intel, które są pierwszymi GPU obsługującymi tę technologię. 

Nowy kodek został przetestowany na Arc A380 i zapewnia niesamowitą wydajność strumieniowania wideo o niskiej przepływności, dominując każdy istniejący koder sprzętowy H.264 - w tym sprawdzony NVENC od firmy Nvidia. Wyniki te są bardzo dobrą wiadomością dla Intela, który wkracza na rynek dedykowanych GPU i dobrze wróżą przyszłości AV1 w tworzeniu treści. AV1 to otwarty, bezpłatny format kodowania wideo opracowany przez Alliance for Open Media, konsorcjum założone w 2015 roku. AV1 to bezpłatny, najnowocześniejszy kodek, z którego każdy może korzystać bez ograniczeń. AV1 zapewnia znacznie lepszą wydajność kompresji przy nawet 50% mniejszych rozmiarach plików w porównaniu z H.264. 

Karty Intel Arc jako pierwsze wspierają sprzętowo kodowanie AV1, które jest otwartym i darmowym formatem kodowania od Alliance for Open Media. Wyniki są powalające i w zasadzie miażdżą wszystkie konkurencyjne rozwiązania H.264 od NVIDII czy AMD. Jedyny zbliżony jakościowo wynik H.264 pożerał tak dużo zasobów, że nie nadawał się do streamingu.

YouTuber EposVox kupił jeden z pierwszych dostępnych A380 i sprawdził jak wygląda sprawa kodowania AV1 względem konkurencyjnych kodeków H.264. Wsparcie dla nowego kodeka wideo AV1 gwałtownie rozszerzyło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Format obiecuje bardziej wydajną kompresję niż konkurencja jak VP9 lub H.264 i jest bezpłatny, w przeciwieństwie do H.265. Dekodowanie sprzętowe treści AV1 jest już wspierane przez karty graficzne Nvidia z serii RTX 30, AMD Radeon 6000, Intel 11. generacji lub nowsze, a nawet starsze konsole, jednak kodowanie w celu tworzenia filmów AV1 było możliwe tylko ze wsparciem programowym - aż do wydania Intel Arc.

Testy przeprowadzono z bitrate 3,5 Mb/s, 6 Mb/s i 8 Mb/s przy użyciu narzędzia do testów porównawczych VMAF firmy Netflix, które analizuje jakość wideo w systemie punktacji od 0 do 100 (0 oznacza brak możliwości oglądania, 100 to doskonała jakość wideo — w porównaniu z nieskompresowanym wideo).  Wyniki AV1 są imponujące: nowy koder na pokładzie kart Intela zdobył 83 punkty przy 3,5 Mb/s i 90 punktów przy 6 Mb/s — dużo wyższy od kodeków H.264 przy tych przepływnościach. 

Podczas przesyłania strumieniowego gier, takich jak Halo Infinite i Battlefield 2042, kodowanie AV1 firmy Intel zapewniało znacznie czystszy obraz wideo niż kodeki H.264, takie jak NVENC firmy Nvidia, AMF firmy AMD i QSV od Intela, nawet przy niższych przepływnościach. Kodek Intel AV1 3,5 Mb/s wydaje się pokonywać AMD i Nvidię z 6 Mb/s. Przewaga AV1 kurczy się co prawda przy wyższych przepływnościach, ale przy 6 Mb/s wciąż przewyższa wyniki konkurencji na poziomie bitrate 8 Mb/s.

Jedynym kodekiem H.264, który zbliżył się do wyników AV1, był programowy koder OBS x264 VerySlow H.264, który uzyskał 78 punktów przy 3,5 Mb/s i 88 punktów przy 6 Mb/s. Wyniki te podkreślają jednak tylko imponującą wydajność kodeka AV1, ponieważ ustawienie VerySlow OBS wymaga tak dużej ilości zasobów, że nie może być uruchamiane w czasie rzeczywistym (i dlatego jest bezużyteczne w przypadku przesyłania strumieniowego na żywo).

Kodowanie sprzętowe AV1 może być dostępne w układach graficznych nowej generacji zarówno od Nvidii, jak i AMD, które mają pojawić się jeszcze w tym roku.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Arc AV1 miażdży konkurencyjne kodeki H.264 od AMD i NVIDII

 0