Intel Arc - karty Niebieskich z obsługą AMD SAM. Właściciele Ryzenów nie będą poszkodowani

Intel Arc - karty Niebieskich z obsługą AMD SAM. Właściciele Ryzenów nie będą poszkodowani

Kilka dni temu Intel rozpoczął wprowadzanie na rynek swoich długo wyczekiwanych samodzielnych kart graficznych dla desktopów, zaczynając od podstawowego modelu A380. Na razie grafika ta dostępna jest tylko w Chinach, a globalna dostępność planowana jest w nadchodzących miesiącach.

Wraz z wprowadzeniem Arc A380 Niebiescy opublikowali również przewodnik po wymaganiach systemowych, ponieważ procesory graficzne Arc to nowe produkty, z którymi konstruktorzy systemów nie są jeszcze zbyt zaznajomieni. W swoich wytycznych Intel wyjaśniła, że ​​funkcja PCIe Resiable BAR (ReBAR) musi być włączona w celu uzyskania „optymalnej” wydajności. Oprócz tego potwierdzono również wsparcie dla PCIe ReBAR na platformach Intela. 

Intel wprost potwierdził, że Smart Access Memory (SAM) rzeczywiście będzie obsługiwane w kartach Arc.

Intel Arc - karty Niebieskich ze obsługą AMD SAM. Właściciele Ryzenów nie będą poszkodowani

W swoim przewodniku firma zasugerowała wsparcie dla technologii ReBAR od AMD, zwanej Smart Access Memory (SAM). Jak czytamy: „Dodatkowe platformy/płyty główne z włączoną funkcją Resizable BAR/Smart Access Memory mogą również obsługiwać grafikę Intel® Arc™ A-Series”. Następnie Intel wprost potwierdził, że Smart Access Memory (SAM) rzeczywiście będzie obsługiwane w kartach Arc, co oznacza, że ​​platformy z procesorami AMD Ryzen również nie powinny być poszkodowane w zakresie wydajności tych GPU. 

„Jak opisaliśmy w poście na blogu w zeszłym miesiącu, wdrożenie produktów graficznych Arc obejmuje stopniowe wprowadzenie na docelowych platformach, aby jak najskuteczniej obsługiwać naszą bazę klientów. Wspieramy platformy Intel z resizable BAR i dodamy obsługę platform AMD z pamięcią Smart Access, gdy karty graficzne Intel Arc staną się dostępne w sprzedaży jako komponenty” - czytamy w oświadczeniu.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku Intela, nie każda platforma AMD będzie obsługiwać SAM. Ogólnie rzecz biorąc, potrzeba procesora z serii Ryzen 3000 (z wyjątkiem APU z serii 3000G) i płyty AM4 z chipsetem serii 500. Nadchodzące płyty główne AM5 najprawdopodobniej będą również obsługiwać SAM.

Co ciekawe, ostatnie wyniki testów dla karty Arc A380 na platformie AMD, pokazały, że ta wypadła wyraźnie gorzej po sparowaniu z procesorem Intela. Jest to prawdopodobnie spowodowane brakiem obsługi pamięci Smart Access Memory, która nie została jeszcze wdrożona oraz brakiem innych optymalizacji. Musimy też pamiętać, że Arc jest nowością na rynku i że w przyszłości takie problemy wieku dziecięcego powinno być wyeliminowane.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Arc - karty Niebieskich z obsługą AMD SAM. Właściciele Ryzenów nie będą poszkodowani

 0