Intel Arctic Sound (Xe-HP) - zdjęcia akceleratorów. Do 7680 rdzeni i 32 GB pamięci HBM2e

Intel Arctic Sound (Xe-HP) - zdjęcia akceleratorów. Do 7680 rdzeni i 32 GB pamięci HBM2e

Igorowi Wallosekowi udało się już uzyskać wgląd w nadchodzące akceleratory graficzne Xe-HP dla centrów danych. Mówimy tu o jednym z najczęściej zwiastowanych przez zespół Intel Graphics w ciągu ostatnich kilku lat produktów. Raja Koduri od dłuższego czasu chwali się układami GPU Xe-HP złożonymi z 1-4 płytek, ale do tej pory nie słyszeliśmy nic o możliwej dacie premiery tych produktów, ani nie poznaliśmy żadnych szczegółów na temat samej architektury czy ich specyfikacji. Dzięki Igor’sLAB dowiadujemy się więc znacznie więcej o rodzinie układów GPU Arctic Sound. Okazuje się, że architektura Intel Xe-HP ma więcej jednostek wykonawczych, niż wcześniej podawano. W przeciwieństwie do architektury Xe-LP zaimplementowanej w procesorach graficznych Tiger Lake i DG1, które są wyposażone w maksymalnie 96 EU, Xe-HP oferuje do 512 EU na płytkę. 

Igorowi Wallosekowi udało się już uzyskać wgląd w nadchodzące akceleratory graficzne Xe-HP dla centrów danych.

Wiemy także, że istnieją co najmniej trzy warianty tego GPU: 1-kafelkowy, 2-kafelkowy i 4-kafelkowy. Dwie wersje zostały potwierdzone przez Igora, który opublikował nie tylko ich specyfikacje, ale i zdjęcia. Intel Arctic Sound 1T odnosi się do konfiguracji 1-kafelkowej z 512 EU, ale ten model ma wyłączoną część układu graficznego i do dyspozycji oddanych jest tylko 384 UE. Jeśli założymy, że architektura Xe działa zgodnie z tą samą zasadą, co poprzednie generacje, oznaczać może to, że ten model oferuje 3072 jednostki cieniujące (rdzenie). Ta karta jest również wyposażona w 16 GB pamięci HBM2e, a Igor donosi, że jej TDP to 150 W, czyli mniej niż wcześniej podawane 225 W, ale ta liczba mogła dotyczyć pełnego wariantu 1-Tile z 512 EU. Warto dodać, że Arctis Sound 1T jest wyposażony w interfejs PCIe 4.0.

Intel Xe-HPG - zdjęcia i nowe przecieki na temat high-endowej karty graficznej dla graczy

Model Xe-HP z dwoma płytkami ma 480 EU na płytkę. Oznacza to, że karta ma łącznie 7680 jednostek cieniujących, ale nadal nie jest to pełna konfiguracja (takowa posiadać ma ich 8192). Model ten ma 32 GB pamięci HBM2e i TDP na poziomie 300 W. Wykorzystuje pojedyncze 8-pinowe złącze EPS, co staje się standardem dla centrów danych i kart graficznych do stacji roboczych. Jak na razie nie widać jeszcze wersji składającej się z czterech płytek Xe-HP, co oznaczać może, że ​​są pewne problemy z produkcją. Informacje udostępnione przez Igora opierają się na wewnętrznych slajdach Intela, których nie opublikował, żeby nie zdradzić źródła. Zdjęcia kart graficznych Xe-HP zostały przeskalowane za pomocą oprogramowania sztucznej inteligencji.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Arctic Sound (Xe-HP) - zdjęcia akceleratorów. Do 7680 rdzeni i 32 GB pamięci HBM2e

 0