Intel Core 14. generacji będzie wymagał nowego socketu?

Intel Core 14. generacji będzie wymagał nowego socketu?

W ciągu najbliższych miesięcy, Intel najpewniej zaprezentuje procesory z serii Core 13. generacji, znane pod nazwą kodową Raptor Lake. Najnowsze doniesienia wskazują jednak, że kolejna generacja - Meteor Lake - będzie wymagać zmiany platformy. Pogłoski sugerują, że nadchodzącą podstawką ma zostać LGA 2551, która zagwarantuje wsparcie także dla 15. generacji układów Core.

Najbliższe miesiące mogą okazać się dość ważne dla Intela, który szykuje się do premiery układów z serii Core 13. generacji o nazwie kodowej Raptor Lake. Ostatnie pogłoski sugerują, że osoby zainteresowane 14. generacją będą zmuszone do przesiadki na nową platformę. Wspomnianą podstawką ma zostać LGA 2551, która najpewniej obsłuży dodatkowo procesory Core 15. generacji. Informacje w tej sprawie pochodzą od użytkownika Moore's Law Is Dead, który nie po raz pierwszy dostarcza nam szczegółowych przecieków na temat nadchodzącego sprzętu. Według niego, niebiescy mają w planach wprowadzić na rynek swoje jednostki Core 14. generacji (Meteor Lake) w 2023 roku i układy Core 15. generacji (Arrow Lake) w 2024.

Desktopowe procesory Intela, debiutujące w 2023 i 2024 roku będą wykorzystywać nowe gniazdo znane jako LGA 2551.

Zgodnie z niepisaną zasadą zmiany płyt głównych co 2 rodziny procesorów, nowe gniazdo zastąpi obecny socket LGA 1700. Oznacza to także, iż na LGA 2551 będziemy mogli umieścić jeszcze 15. generację jednostek Core. Według dostępnych w sieci informacji, wspomniane gniazdo ma cechować się wymiarami rzędu 38 mm x 46 mm, a zatem będzie tylko nieznacznie większe niż LGA 1700. Możemy więc spodziewać się ciasno upakowanych 2551 pinów. To aż o 833 więcej niż w przypadku AMD AM5 (LGA 1718).

Na temat 14. generacji wiemy chociażby tyle, że będzie bazować na architekturze, składającej się z 4 głównych kafelków (IO, SOC, GFX oraz kafelka obliczeniowego) i przyniesie 20-procentowy wzrost wydajności na wat, dzięki technologii EUV. Biorąc jednak pod uwagę długoletnie wsparcie platformy AM4 przez AMD, możemy zakładać, że niebiescy chyba nie wyciągnęli odpowiednich wniosków, co może skutkować utratą części klientów, którzy wolą wymieniać sam procesor, a nie znaczną część podzespołów.

Zobacz także:

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Core 14. generacji będzie wymagał nowego socketu?

 0