Intel Core i9-13900 oskalpowany! Co skrywa się pod IHS?

Intel Core i9-13900 oskalpowany! Co skrywa się pod IHS?

Na jednym z zagranicznych kanałów pojawił się materiał wideo, prezentujący proces skalpowania układu Intel Core i9-13900. Jest to najpewniej pierwszy tego typu zabieg, wykonany na tym procesorze. Sam rdzeń ma powierzchnię około 257 mm2, czyli o około 49 mm2 większą niż pełny układ z rodziny Alder Lake.

O nadchodzących procesorach Intela z serii Raptor Lake wiemy już naprawdę sporo. Do tej pory zobaczyliśmy poszczególne układy w testach syntetycznych, a ich wydajność została sprawdzona nawet w grach. Niektórym entuzjastom udało się nawet pobić rekord w podkręcaniu 13. generacji CPU od Intela. Na kanale Expreview z portalu Bilibili zostało opublikowane wideo, prezentujące proces skalpowania układu Core i9-13900 (bez dopisku K). To najprawdopodobniej pierwszy tego typu zabieg, który został przeprowadzony na tym procesorze. Pod zintegrowanym rozpraszaczem ciepła kryje się rdzeń o powierzchni około 257 mm2, co stanowi wartość o około 49 mm2 większą w porównaniu do pełnego układu z serii Alder Lake. Powodem zwiększenia rozmiarów są dodatkowe rdzenie Gracemont.

Do sieci trafiło wideo, które prezentuje skalpowanie procesora Intel Core i9-13900. Pod rozpraszaczem ciepła znajduje się rdzeń o powierzchni około 257 mm2, czyli o około 49 mm2 większej niż w przypadku pełnego układu Alder Lake.

Intel Core i9-13900 oskalpowany

fot: Expreview

 

To jednak wciąż nieco mniej niż w przypadku procesora Rocket Lake, którego powierzchnia mierzy 280 mm2. Jeśli chodzi o samą metodę pozbawiania Core i9-13900 IHS, to w tym celu wykorzystano podstawowe narzędzia, czyli opalarkę oraz brzytwę. Niestety w dalszej części materiału widzimy, że uszkodzony został jeden z kondensatorów.

Jest to idealny przykład, jak niebezpieczne jest samo skalpowanie. Część entuzjastów sprzętu komputerowego mimo wszystko zapewne zdecyduje się na delid w celu obniżenia temperatur, zwłaszcza w przypadku flagowych jednostek, które wydzielają duże ilości ciepła. Premiery Intel Raptor Lake spodziewamy się już w październiku, tuż po jej ogłoszeniu w trakcie wydarzenia Intel Innovation, 27 września.

Zobacz także:

 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Core i9-13900 oskalpowany! Co skrywa się pod IHS?

 0