Intel Core i9-14900KF z nowym rekordem świata. Procesor podkręcony do blisko 9,1 GHz

Intel Core i9-14900KF z nowym rekordem świata. Procesor podkręcony do blisko 9,1 GHz

Zespół overclockerów współpracujących z firmą ASUS ustanowił nowy rekord świata w zakresie częstotliwości procesora, wykorzystując nowy flagowy CPU Intel Raptor Lake Refresh, Core i9-14900KF. Zespołowi udało się osiągnąć imponującą częstotliwość 9043,92 GHz na pojedynczym rdzeniu P, wykorzystując do chłodzenia ciekły hel, co pozwoliło pobić poprzedni rekord świata o 35,1 MHz.

Platforma wykorzystana do pobicia tego nowego rekordu świata obejmowała, poza procesorem Intel Core i9-14900KF (bez zintegrowanej grafiki), 16 GB pamięci G.Skill Trident Z, płytę główną ASUS ROG Maximus Z790 Apex Encore i zasilacz Enermax 1200 W. Do chłodzenia zespół użył ciekłego helu (rzadszego, zimniejszego i droższego niż ciekły azot), aby osiągnąć minimalny próg termiczny wynoszący ujemne 235–240°C. Według SkatterBenchera, jednego z członków zespołu ASUSa, pobicie rekordu świata w zakresie taktowania CPU zajęło zespołowi cały tydzień.

Zespołowi ASUSa udało się osiągnąć imponującą częstotliwość 9043,92 GHz na pojedynczym rdzeniu P, wykorzystując do chłodzenia ciekły hel.

35 MHz może nie wydawać się dużą przewagą, ale w ramach rekordów częstotliwości procesora każdy megaherz ma znaczenie. Poprzedni rekord świata ustanowiony został przez ten sam zespół ASUSa, który wykorzystał  procesor Intel Core i9-13900KF i osiągnął częstotliwość 9,008 GHz w grudniu 2022 roku.

oc cpu

Oczywiście ta ekipa nie skończyła jeszcze zabawy z najnowszym procesorem Intela. Po pobiciu rekordu świata zespół kontynuował pracę i udało mu się na krótko osiągnąć częstotliwość 9,1 GHz. Niestety system był zbyt niestabilny, aby sprawdzić wynik, co oznacza, że ​​próba przetestowania częstotliwości 9,1 GHz zakończyła się niepowodzeniem. Niemniej jednak zrzut ekranu 9,1 GHz pokazuje, że Raptor Lake Refresh może nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się kolejnego nowego rekordu świata.

Intel i9-14900KF to najnowszy flagowy procesor firmy Intel, charakteryzujący się lekko odświeżoną wersją architektury Raptor Lake. Jednym z ulepszeń wprowadzonych przez Intela w tym przypadku jest zastosowanie poprawionego procesu technologicznego Intel 7, który poprawia częstotliwości podstawowe/boost i potencjał podkręcania. Wydaje się, że ulepszenia te przełożyły się na praktykę, umożliwiając SkatterBencherowi i jego zespołowi (ponownie) ustanowienie rekordu świata dzięki nowemu chipowi.

Fani ekstremalnego OC ostatnimi czasu nie mają powodów do nudów. Najnowszy wynik 14900KF stanowi trzeci pobity rekord świata w czasie krótszym niż rok, a wszystkie rekordy obejmowały układy Intela 13. i 14. generacji. Zanim chipy Intela Raptor Lake skradły show, AMD było na szczycie, osiągając 8,722 GHz na starym procesorze Piledrive FX 8350, którego rekord utrzymywał się przez osiem lat.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Core i9-14900KF z nowym rekordem świata. Procesor podkręcony do blisko 9,1 GHz

 0