Intel Grand Ridge wprowadzi 24-rdzeniowe procesory z rdzeniami Atom w procesie 7 nm HLL+

Intel Grand Ridge wprowadzi 24-rdzeniowe procesory z rdzeniami Atom w procesie 7 nm HLL+

W sieci pojawił się slajd z prezentacji Intela, ukazujący platformę Grand Ridge, która wprowadzi na rynek procesory MCM (Multi-Chip Module). Układy te będą się charakteryzować maksymalnie 24 rdzeniami, które będą ze sobą sklejone przy pomocy Scalable Coherent Fabric. Grand Ridge będzie kolejnym rozszerzeniem rodziny Atom, wprowadzając nową architekturę rdzenia Gracemont. Architektura Gracemont zgodnie z pierwotnymi planami miała zostać wprowadzona już w tym roku. Odpowiednikiem Gracemont na komputerach stacjonarnych jest Golden Cove (a ta z kolei jest następcą Willow Cove). Będzie to pierwsza aktualizacja od czasu przestarzałej architektury Tremont i będzie stanowić ogromny skok w IPC i ogólnej mocy obliczeniowej (dzięki projektowi MCM) w układach o niskim poborze mocy.

Wprowadzenie 24 rdzeni z taktowaniem do 2,6 GHz, stworzonych w procesie 7 nm, powinno przynieść ogromny skok mocy obliczeniowej w energooszczędnych Atomach.

Platforma Grand Ridge będzie również oferować obsługę DDR5 oraz PCIe 4.0.Wiadomo, że układ będzie miał wymiary 47,5 mm x 47,5 mm i zostanie wyprodukowany w procesie Intel 7nm (HLL+). Nie wiadomo co oznacza HLL+, jednak Raja Koduri 13 sierpnia ma ujawnić sporo nowych informacji dotyczących działań Intela i możliwe, że wtedy otrzymamy więcej szczegółów na ten temat. Wiadomo, że procesory będą osiągać do 2,6 GHz, co jest niezłym wynikiem jak na procesor z rdzeniem Atom i będą w stanie obsługiwać pamięć RAM o taktowaniu 5,6 GHz. Poprzednia architektura Tremont oferowała maksymalne taktowanie rdzenia na poziomie 2,2 GHz, obserwujemy więc wzrost o 400 MHz.

Procesory mają oferować wsparcie dla pamięci UDIMM i SODIMM oraz prawdopodobnie będą zawierać również nowe zestawy instrukcji 64 KB iCache, 32 KB dCache z 4 MB L2 cache prawdopodobnie współdzielonych przez wszystkie rdzenie. Platforma może obsługiwać 4x USB 3.1, 4x USB 2.0, I3C, eSPI, MDIO, UIART, SMBus i I2C. Nie wiemy z jakiego okresu pochodzi ten slajd i czy jest aktualny. Nie wiadomo również, czy opóźnienia u Intela z pracami nad procesem 7 nm wpłyną również na Grand Ridge. Wiadomo natomiast, że układy te nie trafią do zwykłych komputerów, ale znajdą zastosowanie m.in. w stacjach 5G.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Grand Ridge wprowadzi 24-rdzeniowe procesory z rdzeniami Atom w procesie 7 nm HLL+

 0