Intel i MediaTek wspólnie przygotowują modemy 5G dla PC

Intel i MediaTek wspólnie przygotowują modemy 5G dla PC

W połowie tego roku Intel zaskoczył nas decyzją o porzuceniu prac nad mobilnymi modemami 5G, które wykorzystywane miały być w smartfonach (w tym iPhone’ach od Apple), ale nie oznacza to, że gigant z Santa Clara całkowicie zrezygnował z tej technologii, ponieważ zamierza dostarczyć ją do pecetów. Tym razem jednak Niebiescy postanowili zrekrutować sojusznika, który wspomoże ich w tym procesie i firma poinformowała właśnie, że nawiązała współpracę z tajwańskim MediaTek. Owocem tego porozumienia mają być nowe modemy 5G dedykowane laptopom oraz innym formom komputerów PC, które zyskać mogą na wsparciu dla łączności Always-On. To MediaTek w tym związku odpowiadać ma za opracowanie i dostarczenie technologii, zadaniem Intela będzie zaś określenie specyfikacji rozwiązań 5G, zapewnienie optymalizacji, walidacja projektów i wsparcie potrzebne do integracji modemów z komputerami.

Owocem współpracy Intela i MediaTek mają być nowe modemy 5G dedykowane laptopom oraz innym formom komputerów PC.

Intel nawiązuje współpracę z MediaTek w pracach nad modemami 5G dla PC

Obie firmy spodziewają się, że pierwsze owoce ich współpracy ujrzymy w 2021 roku, więc przyjdzie nam jeszcze poczekać na nie przynajmniej przeszło rok. Trzeba przyznać, że partnerstwo tu trudno uznać za zaskoczenie, ponieważ obie jego strony wykazywały wcześniej zainteresowanie technologią 5G i jej promocją. Co prawda Intel wycofał się rakiem z rynku modemów telefonowych, ale zdaje sobie sprawę, że łączność 5G będzie także kluczowa w przypadku segmentu PC, który pozostaje rdzeniem jego działalności. Nawiązanie współpracy z MediaTek zapewnia mu możliwość wykorzystania technologii 5G, bez konieczności inwestowania ogromnych środków w pracę nad konkretnymi rozwiązaniami. Tajwańskie przedsiębiorstwo w ten sposób powiększa swoje wpływy, realizując coraz to większe ambicje. Jako że producent zainwestował już duże środki w 5G dla telefonów, porozumienie to pozwoli mu w większym stopniu zmonetyzować ten trud i mocno wejść na rynek PC.      

Poinformowano również, że Intel i MediaTek współdziałają z Fibocom, które wyprodukuje moduły 5G w formacie M.2 (często wykorzystywany w nowoczesnych dyskach SSD) skrojone pod systemy bazujące na podzespołach Intela. Pierwszymi producentami, którzy zaimplenetują modemy 5G od tych firm będą HP i Dell. Oczywiście Intel musi liczyć się tu z mocną konkurencją, choćby ze strony Qualcomm, które również wykazuje duże zainteresowanie wykorzystaniem technologii 5G w laptopach i jest spora szansa, że rozwiązania tego producenta będą gotowe przed modemami Intel-MediaTek. Zobaczymy, jak sytuacja będzie wyglądać w przyszłym roku, a kluczową sprawą wydaje się przede wszystkim upowszechnianie sieci 5G, bo po co komu modemy, skoro nie będą miały czego obsłużyć.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel i MediaTek wspólnie przygotowują modemy 5G dla PC

 0